kapat ikonu

Çalışanlara belge zorunluluğu getiriliyor

Mesleki bilgi gerektiren çeşitli konularda çalışanlara belge alma zorunluluğunun getirileceği açıklandı.

Mesleki bilgi gerektiren çeşitli konularda çalışanlara belge alma zorunluluğunun getirileceği açıklandı.
 
Bazı meslekler üzerinde yapılan incelemeler sonrasında tehlikeli ve çok tehlikeli gruplar içerisinde olduğu tespit edildi. Böyle durumlarda bu meslekleri yapan kişilerin gerekli eğitimleri alarak riskleri en az seviyeye indirmeleri için önemli çalışmalar yapıldı. Çalışmalar çerçevesinde çalışanların mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekiyor. Hükümet destekli olarak gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında bu kişilere gerekli eğitimlerin verildiği açıklanmıştı.
 
Yapılan detaylı incelemeler sonrasında 2015 yılında yapılan bir çalışmanın ardından içerisinde boyacı, duvar ustası, makine bakımcısı ve daha pek çok meslek grubunun bulunduğu 40 adet meslek belirlenmişti. Bu mesleklerin son derece tehlikeli oldukları ve eğitim almanın zorunlu olduğu ifade edilmişti. Yapılan incelemelerin derinleşmesinin ardından mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu bulunan meslek sayısının 48'e kadar çıktığı ve sayısının arttığı tespit edildi.
 
2018 yılından itibaren iş kanunu içerisinde tescillenmiş olan bir durum paylaşıldı. Bu durumla birlikte artık tehlikeli meslek grubunda bulunan ve belgesiz çalışma yapan kişilerin aynı zamanda bu kişileri çalıştıran işverenlerin cezalandırılmasına karar verildi. Süreç içerisinde tehlikeli meslek sayısınında 81 olarak güncellendiği öğrenildi. 25 Eylül 2018 tarihinden itibaren istisnasız bir şekilde belgesiz bir şekilde çalışmanın mümkün olmayacağı ifade edildi. Bu süreçte verilen eğitimler ve destekler sonrasında toplam 225 bin çalışanın belge sahibi olduğu açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol