kapat ikonu

Çalışan babalara da yarım gün izin müjdesi!

Memur ve işçi annelere doğum yapması karşılığında verilen yarım gün çalışma hakkından artık babalar da yararlanabilecek. Babalar belli bir zaman diliminde çocukları okul çağına gelene kadar yarım gün çalışabilecek.

  • Gündem
  • 25 Şubat 2017 11:30
  • Son Güncelleme: 25 Şubat 2017 11:42

Kadın istihdamını arttırmak ve çalışma hayatında daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla bazı tedbirler alınmaya devam ediyor. Vergi ve prim teşviklerine ilaveten çocuk sahibi kadınların hayatını kolaylaştıran birtakım düzenlemeler yapıldı. Memur ve işçi kadınlar doğum yaptıktan sonra 6 ay boyunca yarım gün mesai yapabilecek.

Anneden sonra babaya da yarım gün izin

Yapılan son düzenleme ile birlikte, kadınlar ve babalar çocukları okul yaşına gelene kadar belli bir süre zarfında yarım gün çalışabilecek. Peki uygulamadan kimler faydalanabilir? İşte detayları:

Doğum sonrasında çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın memur, birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay ve sonraki doğumlarda 6 ay boyunca yarım gün çalışabilecek. İzne ayrılmak isteyen memur annenin çalıştığı kuruma dilekçe vermesi gerekiyor. Ayrıca doğum yaptıktan sonra memurluğa atanan anne, 6 ay boyunca yarım gün çalışma hakkından yararlanabilecek.

Analık izni sona erdiği tarihten itibaren kadın veya erkek işçiler istemeleri halinde ilk doğum için 2 ay, ikinci doğumda 4 ay ve sonraki doğumlarda 6 ay süresince yarım gün mesai yapabilecek. Anne veya babadan birinin çalışmaması durumunda çalışan eş kısmi süreli çalışma isteğinde bulunamıyor. Bu haktan faydalanmak isteyen ebeveynlerin çalıştıklarına dair resmi belgeyi ilgili kuruma teslim etmeleri gerekiyor. Bu belgeyi zamanında teslim etmeyen anne ve babaların kısmi süreli çalışma hakkından yararlanması mümkün değil.

İşveren durumu anlayışla karşılıyor

Usulüne uygun olarak yapılan kısmi süreli çalışma isteği, bildirim yapıldıktan en geç 1 ay içinde işveren tarafından dikkate alınır.

Kısmi süreli çalışma isteği tüm işyerlerinde geçerli oluyor. Ancak aşağıda belirtilen işlerde çalışan kişilerin doğum izni alma süresi biraz gecikebilir.

- Sorumlu hekim, özel sağlık kuruluşlarında görevli müdür, sağlık ve laboratuvar hizmetlerinde çalışanlar, sürekli yoğun olarak işçi çalıştıran sanayi şirketleri, kampanya ve pazarlama işinde çalışanlar, 1 yıldan daha kısa süreli mevsimlik işçiler.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol