kapat ikonu

Çalışan annelere büyük müjde!

Çalışan annelere getirilmesi planlanan yarım gün çalışma hakkı hakkında gerekli olan tüm ayrıntıların belirlendiği öğrenildi.

Çalışan annelere getirilmesi planlanan yarım gün çalışma hakkı hakkında gerekli olan tüm ayrıntıların belirlendiği öğrenildi.
 
Çalışan annelerin çalışma hayatı içerisinde devlet tarafından desteklenmesi için gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Çalışan annelerin bu süreç içerisinde çocukları ile ilgilenirken iş hayatından tamamen kopmalarını engellemek adına yarım gün çalışma hakkının getirilmesine karar verildi. Bir süredir tartışılan konunun ardından gerekli olan tüm usullerin sonunda belirlendiği açıklandı. Belirlemelere göre bu süreçte başvuru haklarının cevaplanması için işverene tanınan sürenin ise 1 ay olarak belirlenmesine karar verildi.
 
Annelerin çalışma hayatından daha çok zaman ayırmak ve ilgilenmek zorunda oldukları belirlendiği gibi bunun ardından başvuruların 1 ay içerisinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinin son derece önemli olduğu ifade edildi. İşverenlere belirli bir süre öncesinde verilen haber sonrasında işverenin çalışma saatlerini bu doğrultuda belirlemesi gerekiyor. İşverenin annenin yarım gün çalışma hakkını kullanmak istemesinden dolayı anneyi işten çıkarmak gibi bir hakkının kesinlikle olmadığı belirlendi.
 
Annelerin kullanabilecekleri bu hakların yanı sıra babanın da bu haktan sorunsuz bir şekilde yararlanabilecekleri ortaya çıktı. Evde ebeveynlerden herhangi birinin kendi aralarında anlaşma sağlamaları halinde çocuğun ilkokul çağına gelinceye kadar yarım gün çalışma hakkından sorunsuz bir şekilde faydalanabileceği belirtildi. Gerekli çalışma sisteminin başlatılmasının ardından işverenin mutlaka çalışma saatlerini anne ya da baba için belirlemesi gerekecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol