kapat ikonu

Çalışan annelere 30 bin TL’ye kadar maaş desteği!

Hükümetin çalışan kadınlara yönelik teşviki her geçen gün artış gösteriyor. Çocuklar için yapılan destek ödemeleri ile birlikte bu tutar 30 bine kadar yükselebiliyor.

Kısa bir süre önce başlatılan uygulama ile birlikte devlet, dünyaya gelen her çocuk başına karşılıksız destek sağlıyor. Bu doğrultuda, asgari ücret karşılığında çalışan bir anneye toplamda 4856 TL, 2500 lira maaş karşılığında çalışan anneye 8646 TL ödeme yapıyor. Yapılan toplam yardım tutarı maaşa göre 30 bin TL’yi bulabiliyor.

Kadınların iş dünyasında daha fazla yer alabilmesi için bazı kolaylıklar sunuluyor. Mesela doğum parası, süt parası ve doğum yardımı belirgin bir şekilde ön plana çıkıyor. 15 Mayıs 2015 tarihinde başlatılan proje doğrultusunda doğum yapan her anneye çocuk parası ödeniyor. Şartsız ve koşulsuz her anneye ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılıyor. Yardımdan faydalanmak isteyen ailelerin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine ya da kaymakamlıklara başvuru yapmaları gerekiyor.

Ödemeler 2 ay içinde yapılıyor

Başvuruda bulunmak isteyenler yeni doğan bebeğin T.C kimlik numarasıyla www.aüe.gov.tr adresine giriş yaparak başvuruda bulunabilir. Fakat 15 Mayıs 2015’ten önce doğanlar bu haktan faydalanamıyor. Başvuru yapmak için herhangi bir süre sınırlaması bulunmuyor. Doğum paraları 2 ay içinde ödeniyor. Tüm bunlara ilaveten doğum yapan annelere 133 lira süt parası veriliyor. Bu uygulama çalışan veya çalışmayan tüm anneleri kapsıyor.

Doğum yapan kadınların kaç gün izin hakkı var?

Çalışan annelerin doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak koşuluyla toplamda 16 hafta izin hakkı bulunuyor. Bu süre zarfında anneler, rapor aldıkları için maaşlarında kesinti yapılmıyor. Bu haktan yararlanmak isteyen annelerin doğumdan önce minimum 90 gün sigorta priminin olması gerekiyor. 2017 yılında asgari ücret karşılığında çalışan ve doğum izni yapan her anneye 4423 TL ödeme yapılacak.

Bu doğrultuda bir anne ilk çocuğu için 300 TL para alacak. Daha sonraki süreçte başvuru yapan anneler 133 TL değerindeki süt parası uygulamasından kolayca faydalanabilecek. Ödemeler ise Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılıyor. Doğum yapan anneler T.C kimlik numarasıyla www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak doğum parasının yatıp yatmadığını öğrenebilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol