kapat ikonu

Buzağı destekleme ödemeleri yarın başlıyor

Bakan Pakdemirli, buzağı destekleme ödemelerinin 11-18 Ocak tarihleri arasında yapılacağı bilgisini paylaşarak, toplamda 438 bin 284 yetiştiriciye, 522 milyon TL buzağı desteklemesi ödemesinin yapılacağını duyurdu.

  • Gündem
  • 10 Ocak 2019 13:25
  • Son Güncelleme: 10 Ocak 2019 13:32
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği "Türkiye'de Tarım Öğreniminin 173. Yıl Dönümü" programında önemli açıklamalarda bulundu. Tarım öğreniminin, 10 Ocak 1846 yılında İstanbul Yeşilköy Ayamama Çiftliği'nde başladığını anımsatan Pakdemirli, bu vesileyle 10 Ocak Tarım Bayramı'nı kutlayarak, 2019 yılında ülke olarak, bereketli ve kaliteli bir tarım yılı geçirilmesini temenni etti.
 
İlleri birer birer dolaşarak çiftçilerle kucaklaştığını anlatan Pakdemirli, onların yol göstericiliğinde, politikaların hep birlikte belirlendiğini, 6 aylık bakanlığı sürecinde 40'ın üzerinde ile gittiğini hatırlattı.
 
İŞLENMEYEN TARIM ARAZİSİ KALMAYACAK
 
Havza Bazlı Yönetim Sistemi'ne geçileceğine dikkati çeken Pakdemirli, bugüne kadar havza bazlı üretimin yapıldığını, ancak havza bazlı yönetimi gerçekleştirilemediğini öne sürerek, havzalara yetki verip ürün desenlerinin havzaların seçmelerini, optimizasyonlarını kendilerinin yapmalarını sağlayacaklarını açıkladı. Pakdemirli, bu sayede problemin çıktığı noktada gerekli düzeltmeleri kendilerinin yapacağını dile getirerek, orman alanlarının etkin planlanması, tarımsal ormancılık, orman hayvancılığı ve ekolojik turizme yönelik reformlarla ormanların millete daha fazla hizmet etmesinin sağlanacağını kaydetti. Atıl tarım arazilerinin envanter tamamlama çalışmalarının başlayacağını müjdeleyen Pakdemirli, böylece işlenmeyen tarım arazisinin kalmayacağını aktardı.
 
ELEKTRİKLİ TRAKTÖRE ÇALIŞMALAR YAKINDA SONUÇ VERİLECEK
 
Tarımsal mekanizasyon gibi alanlarda geleceğin yakalanacağına dikkati çeken Pakdemirli, elektrikli traktörün Ar-Ge çalışmalarına da başlandığını ifade ederek, mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın denemesini yapacağını bildirdi. Bu konudaki çalışmaların da yakın zamanda sonuç vereceğini ileri süren Pakdemirli, elektrikli traktör noktasında bir yeniliğe imza atılmasının bile, tarımda verimlilik noktasında ciddi mesafeler alınmasına vesile olacağını açıkladı.
 
BUZAĞI DESTEKLEMESİ ÖDEME TAKVİMİ NETLEŞTİ
 
Buzağı desteklemesi ödeme takviminin netleştiğini duyuran Pakdemirli, birinci grupta, T.C. kimlik numarasının son hanesi 4-6-8 olan, 263 bin 519 yetiştiricinin 320 milyon TL tutarındaki desteklemesini 11 Ocak Cuma günü saat 18:00 itibarıyla ödeneceğini kaydederek, ikinci grupta da T.C. kimlik numarasının son hanesi 0-2 olan, 174 bin 765 yetiştiricinin, 202 milyon TL tutarındaki desteklemesinin de 18 Ocak Cuma günü saat 18:00 itibarıyla ödeneceğini ilan etti. Pakdemirli, toplamda 438 bin 284 yetiştiriciye 522 milyon TL buzağı desteklemesi ödemesinin yapılacağını söyledi.
 
TARIM İLAÇLARINDA YÜZDE 15 İNDİRİM
 
Pakdemirli, küçükbaş ve büyükbaş küpe bedelini de artık bakanlık olarak karşılayacaklarını ifade ederek, tarım ilaçları sanayicileri ve üreticileri ile gerçekleşen toplantının ardından, sanayicilerin önümüzdeki dönemde tarım ilaçlarında yüzde 15 indirime gideceğini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol