kapat ikonu

Büyükyalı silüeti etkilemeyecek

Emlak Konut GYO'nun Kazlıçeşme'deki arsasına 4 mahallelik yeni bir proje inşa ediliyor. Büyükyalı ismi verilen proje Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığında hayata geçirilecek.

  • Emlak
  • 09 Mart 2016 10:39
Emlak Konut GYO'nun 2 yıl önce ihale ettiği Kazlıçeşme'de yer alan arsada inşaat çalışmaları başladı. 111 bin metrekarelik denize nazır arsada konut, alışveriş sokağı, otel ve sosyal birimlerin inşa edilmesi kararlaştırıldı. Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığında hayata geçirilecke projeye ise Büyükyalı ismi verildi.
 
Projenin mimarı yarışmayla belirlendi
 
Büyükyalı projesinin tanıtım lansmanında projeyle ilgili bilgiler veren Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “1.5-2 yıldır nakış işler gibi projelendirme çalışması yaptık. Dünya çapında 14 mimarlık firmasına brif gönderdik ve 6 firmanın finale kaldığı bir yarışma düzenledik. Yarışmanın sonucunda projemizin mimarlığını, 200’den fazla uluslararası ödülün sahibi İngiliz mimarlık şirketi Chapman Taylor üstlendi. Bölgeye de değerler katacak, çevresiyle bütünleşik bir yerleşim alanı kuruyoruz” dedi. Arsanın içerisinde 100 yıldır kamuya kapalı kalmış tarihi yapılar olduğunu da belirten Akbalık bu yerlerin restorasyonunun yapılarak kültür-sanat merkezi, sergi alanı, çocuk kulübü, yeme içme alanı ve moda sanat atölyesi olarak değerlendireceklerini dile getirdi.
 
Bölgedeki projeler arasında öne çıkacak
 
Büyükyalı'yı projelendirme çalışmaları sırasında aralarında iş dünyasından isimler, akademisyenler ve sanatçıların da bulunduğu bir grupla çalıştıklarını söyleyen Akbalık, “Rezidans yapıp önüne bir bekçi konulunca olmuyor. Biz sadece ev değil yaşam biçimi vaat ediyoruz. Denize yakınlığı, sosyal kültürel alanları ve ulaşım avantajı ile Büyükyalı projesinin öne çıkacağını düşünüyorum” dedi. Üst geçitli bir meydan ile sahile bağlantı sağlayacaklarını belirten Akbalık, projenin lokasyonu için de şunları söyledi: “Büyükyalı’da hayata geçirilecek özel deniz shuttle’ları, İstanbul’un yoğun trafiğine takılmadan, özgürce seyahat etme fırsatı sunarak zaman kazandırıyor. Deniz, kara ve raylı sistemin tüm alternatiflerini sunan Büyükyalı, Tarihi Yarımada’nın yanında ve Marmara Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Projenin yanı başında yer alacak Marmaray durağı ve yapımı devam eden Avrasya Tüneli, Büyükyalı’nın şehrin tüm ulaşım ağına entegre olmasını sağlıyor. Diğer taraftan Kazlıçeşme, İstanbul’un denizle doğrudan bağlantısı bulunan nadir semtlerinden biri. Artık Boğaz hattında yapılaşma olanakları kalmadığı için, Büyükyalı ile Boğaz hattını uzatıyor." diye konuştu.
 
MIPIM'de boy gösterecek
 
2019 tamamlanacak projenin ilk etabında sadece 452 ünitenin satışa çıkarıldığını belirten Akbalık, projenin İstanbul'un silüetini bozmayacağını, projedeki blokların 5 ile 17 kat arasında tasarlandığını ifade etti. Projeyle Fransa'nın Cannes kentinde her yıl mart ayı içerisinde düzenlenen MIPIM Fuarı'na da katılacaklarını aktaran Akbalık, projeye yoğun talep beklediklerini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol