kapat ikonu

Büyükanne Projesi Mart Ayında Sona Erebilir

Çalışma Bakanlığı tarafından pilot uygulama olarak başlatılan Büyükanne projesi Mart ayında sona erecek. Devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından pilot uygulama olarak başlatılan Büyükanne projesi Mart ayında sona erecek. Devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.
 
Kadınların çalışma hayatında aktif olmalarını sağlamak ve bu alanda desteklemek için çalışmalar devam ediyor. Bebeklerini bırakacak yer bulamadıkları ya da güvenemedikleri için pek çok kadının çalışma hayatını sonlandırdığı tespit edildi. Bunun üzerine torun bakan büyükanneleri bu anlamda teşvik edebilmek için çalışmalar başlatıldı.
 
Geçtiğimiz yıl başlatılan büyükanne projesi çok ses getirmişti. Belirli şartlara uygun olan büyükannelerin baktıkları torun karşılığında devlet tarafından her ay 425 lira maaş bağlanmasına karar verildi. Uygulamanın sonuç vermesi için öncelikli olarak pilot uygulama olarak başlamasına karar verildi. Belirli illerde yapılan başvurular arasında belirli miktarda aile seçildi. Şimdiye kadar ödemeler devlet tarafından sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyordu.
 
toplam 105 bin başvuru yapıldığı açıklandı. Bu kadar başvuru arasından sadece 6 bin 500 adet ailenin başvuru kabul edildi. Mart ayında pilot uygulamanın sona ermesi bekleniyor. Uygulamanın tüm illerde yaygınlaştırılması ve devam etmesi konusunda görüşmeler devam ederken henüz kesin bir açıklamanın yapılmaması dikkat çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol