kapat ikonu

Büyükanne maaş projesi şartları nelerdir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü büyükanneye maaş projesi başvuruları ilk kez Bursa’nın Yenişehir ilçesinde başladı. Peki torununa bakan büyükanne ne kadar ücret alacak?

Büyükanneye maaş projesi başvuruları, pilot iller arasında yer alan Bursa’nın Yenişehir ilçesinde başladı. Büyükanne projesi detaylarına gelince, annesi fiilen çalışan ve 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükannelere 12 ay boyunca 425 lira maddi destek sağlanacak.

Proje başvuruları 9 Şubat ile 28 Şubat arasında İş-Kur İnegöl Şube Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılabilecek. Daha sonraki süreçte yapılan başvurular ise dikkate alınmayacak. Büyükanne projesi başvuruları online ortamda https://buyukanne.csgb.gov.tr adresi üzerinden kısa sürede yapılabilecek. Online ortamda yapılan başvurular için herhangi bir belgeyi ilgili kuruma teslim etme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak başvurularını online ortamda yapmayan 3 yaşını doldurmamış çocuğu olan annelerin, başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu Şube Müdürlüğü ya da İş-Kur Şube Müdürlüğü’ne teslim etmesi gerekiyor.

Başvurularını SGK veya İŞKUR merkezlerine yaparken, anne, baba, çocuk ve büyükannenin de kimlik fotokopisi başvuru formuna eklenmek zorunda.

Büyükanneye maaş projesi hangi illeri kapsıyor?

İstanbul, Ankara, Kayseri, Tekirdağ, Sakarya, Konya, Gaziantep, İzmir gibi illerde geçerli olacak projeden yaklaşık 6 bin büyükanne faydalanacak. Proje kapsamında büyükannelere 1 yıl boyunca 425 TL ödeme yapılacak.

Büyükanne maaşını kimler alabilecek?

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Başvuru yapılan tarihten önce çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması,

- Pilot bölge olarak belirlenen illerde ikamet etmek,

- Başvuruda bulunan annenin minimum 18 yaşında olması,

- Annenin hâlâ özel sektörde çalışıyor olması ve en az 1 senelik prim günü ödemesinin yapılmış olması,

- Anne ve babanın aylık geliri dikkate alınacak ve kazancı belli bir miktarın üzerinde olanlar, faydalanamayacak. Bu miktar bakanlık tarafından belirlenecek,

- Büyükanneye maaş verildiği süre zarfında evde bakıcı istihdam edilmemesi,

- Toruna bakan büyükannenin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması gerekiyor. Yukarıda belirtilen koşulları yerine getiren tüm aileler bu uygulamadan yararlanabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol