kapat ikonu

Butik Otel Tabelalarına İncelemeler Yolda!

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamalara göre butik otel işletmelerin sektördeki yerinin çok ayrı olduğu ve bu sebepten dolayı işletmelerin denetiminin yoğun olarak yapılacağı açıklandı.

Son yıllarda ülkenin pek çok noktasında butik otellerin sayısı giderek arttı. Özellikle turizm bölgelerinde artık büyük otellerden daha çok butik oteller tercih edilmeye başlandı. Hem daha az tatilci kapasitesinin olması, hem daha konforlu ve sıcak bir ortamın olmasından dolayı pek çok tatilcinin ilk tercihleri arasında yer alıyor.
 
Butik otel tabelaları artık her yerde giderek yaygın bir hale gelmeye başladı. Ancak uzmanlar bu konuda tatil öncesinde tatilcileri uyarmayı tercih ettiler. Her butik otel yazan tabelanın aslında butik otel olmayacağının altı bir kez daha çizildi. Tesislerin bundan sonraki dönemde mağduriyete neden olmamak adına daha sık bir şekilde denetlenmesi amaçlanıyor.
 
Denetimler Artırılacak
 
Türk turizm sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Her yıl açılan işletmeler, konaklama merkezleri ile birlikte 1.5 milyon kişilik yatak kapasitesinin bulunduğu öğrenildi. Ancak tatilciler son yıllarda büyük ve lüks otellerden daha çok küçük sıcak ve samimi olan küçük otelleri tercih etmeye başladılar. Artık pek çok otelin yıldız almak gibi bir gayesi bulunmuyor. Ancak butik otel tabelası almanın da bazı şartları bulunuyor.
 
Butik otel olarak sayılacak bir işletmenin tarz ve kendisine has mobilyalarının olması, farklı bir dekorasyon mantığının bulunması gerekiyor. Ardından kişiye özel hizmet verilen bu alanlarda en az 10 odalı otellerin bulunması gerekiyor. Otellerde modern, antika ve yenilenmiş özelliklere sahip olan eşyalarında bulunması aranılan diğer şartlar arasında yer alıyor. Bu yıl denetimlerin artırılması ve şartlara uygun olmayan otellerin gerekli cezaları almaları bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol