kapat ikonu

Bütçe açığı YEP hedefiyle uyumlu gerçekleşti

Bakan Albayrak, YEP'te 2018 sonu bütçe açığının 72,1 milyar TL olarak öngörüldüğünü anımsatarak, bütçe açığının hedefle uyumlu olarak 72,6 milyar TL olduğunu açıkladı.

YEP'te 2018 sonu bütçe açığını 72,1 milyar TL olarak öngörüldüğünü kaydeden Bakan Albayrak, bütçe açığının hedefle uyumlu olarak 72,6 milyar TL olduğunu duyurdu.
 
BÜTÇE AÇIĞI HEDEFİ TUTTURULDU
 
Gazetecilere konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) 2018 sonu bütçe açığının 72,1 milyar TL olarak öngördüklerini yineleyerek, bütçe açığının, hedeflerle uyumlu olarak 72,6 milyar TL olarak gerçekleştiğini ifade etti. Albayrak, YEP'te yüzde 1,9 olarak belirlenen bütçe açığının millî gelire oranı hedefinin böylece tutturulduğunu vurguladı. Albayrak, düzenlediği basın toplantısında 2018 senesinin aralık ayı ve ocak-aralık dönemi bütçe uygulama sonuçlarından bahsetti. YEP'te 2018 yılı sonu bütçe açığını 72,1 milyar TL olarak öngördüklerini hatırlatan Albayrak, bütçe açığının hedeflerle uyumlu olarak 72,6 milyar TL olduğunu aktararak, YEP'te yüzde 1,9 olarak belirlenen bütçe açığının millî gelire oranı hedefinin böylece tutturulduğunu dile getirdi.
 
VERGİ GELİRLERİ YÜZDE 15,8 ARTTI
 
Bakan Albayrak, bütçe gelirlerinin geçen sene ocak-aralık döneminde yüzde 20,2 yükselerek 757,8 milyar TL’ye ulaştığına dikkati çekerek, vergi gelirlerinin yüzde 15,8’lik artışla 621,3 milyar TL’ye çıktığını belirtti.
 
BÜTÇE GİDERLERİ 830,5 MİLYAR TL OLDU
 
Ocak-aralık dönemi bütçe giderlerine de değinen Bakan Albayrak, yüzde 22,4 artarak 830,5 milyar TL olduğunu bildirerek, aralık ayında bütçe açığının, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 15,1 azalış gösterip 18,1 milyar TL olarak gerçekleştiğini söyledi.
 
ARALIK AYINDA BÜTÇE GİDERLERİ ARTTI
 
Bakan Albayrak, aralık ayında bütçe gelirlerinin yüzde 19,9’luk artışla, 55,9 milyar TL’den 67 milyar TL’ye ulaştığını da sözlerine ekledi.
 
MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERİLMEDİ
 
Güçlü kamu mali yapısı ve oluşturulan mali disiplinin Türkiye'nin en önemli çıpalarından birisi olduğunu savunan Bakan Albayrak, 16 senedir mali disiplinin kararlılıkla sürdürüldüğünü öne sürerek, özellikle 2018’in ağustos ayından itibaren döviz kurunda yaşanan spekülatif ve manipülatif atakların ardından geride kalan zor döneme rağmen mali disiplinden asla taviz verilmediğini anlattı.
 
2018 YEP İLE UYUMLU TAMAMLANDI
 
Bakan Albayrak, YEP ile uyumlu bütçe performansıyla 2018'in tamamlandığını ifade ederek, önümüzdeki dönemde de bütçe disiplininden sapılmayacağının sinyalini verdi. Bakan Albayrak, sözlerini noktalamadan önce, güçlü maliye politikası, para politikasıyla eş güdümlü olarak, enflasyonla mücadele başta olmak üzere tüm dengelenme dönemi hedeflerinin en önemli destekçisi olacağını vurguladı.
Hisarcıklıoğlu: YEP'te sorunlar doğru tespit ve teşhis edildiHisarcıklıoğlu: YEP'te sorunlar doğru tespit ve teşhis edildi
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol