kapat ikonu

Bursa'da 750’si kadın bin kişiye iş imkânı

Bursa'daki bir tekstil firmasının, 2019 sonuna kadar 750'si kadın olmak üzere bin kişi istihdam edeceği öğrenildi.

  • Sektörel
  • 23 Ekim 2018 10:32
  • Son Güncelleme: 23 Ekim 2018 10:41
Nike, Tommy Hilfiger, Hugo Boss, Zara, Esprit, Converse, Uniqlo, Calzedonia ve Tchibo'nun da aralarında bulunduğu dünya devi 15 markaya üretim yapan Yeşim Tekstil’in, bu yılın sonuna kadar 750'si kadın olmak üzere bin kişiyi istihdam edeceği bildirildi...
 
KAPASİTE VE İSTİHDAM ARTIŞINA GİDİYOR
 
Firmadan söz konusu konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Türkiye'de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden firmalardan biri olan ve dünya markalarına hazır giyim, ev tekstili üretimi gerçekleştiren Yeşim Tekstil’in kapasite ve istihdam artışına gitmeye hazırlandığı kaydedildi. Geleceğe dönük planlamaları kapsamında 2019 yılı sonuna kadar bin kişilik ek istihdam yaratarak çalışan sayısı 3 bin 500'e çıkarılacak.
 
HANGİ ALANLARA ELEMAN ALINACAK?
 
Yeşim Tekstil’in, bu yılın sonuna kadar devam edecek yeni işe alım sürecinde özellikle usta eğitmen, ütücü, makineci, paketçi, leke operatörü, kalite kontrol elemanı, serim, kesim operatörü, temizlik ve koli elemanı ile makine bakım ve elektrik bakım operatörü istihdam edeceği belirtildi.
 
Yeşim Tekstil Üst Yöneticisi Şenol Şankaya, istihdam hamlesini, müşterilerinin üretim hacmini Türkiye'de Yeşim Tekstil ile birlikte büyütme kararı alması sonucunda yaptıklarının altını çizdi.
 
TÜRK TEKSTİLİ ADINA GURUR VERİCİ
 
Şankaya, bu kararın Türk tekstili adına da gurur verici olduğunu ifade ederek, büyürken müşterilerinin kalite ve sosyal uygunluk beklentilerine cevap verecek şekilde gerekli adımların ger zaman atılacağını vurguladı.
 
BÜYÜME VE GELİŞİM ODAKLI ADIMLAR ATILACAK
 
Bu süreçte hem makine parkuru hem de istihdam anlamındaki planlamalarını da hızla hayata geçireceklerini anlatan Şenkaya, Yeşim Tekstil’in geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünya markalarının en güvendiği ana tedarikçi olma misyonunu sürdüreceğini, bu misyona uygun olarak büyüme ve gelişim odaklı tüm adımların atılacağını dile getirdi.
 
Şenkaya, Yeşim Tekstil’in kent ve ülke ekonomisine yaptığı pozitif katkıyı bundan sonra da artırarak sürdüreceğini söyleyerek, 2019 yılı sonuna kadar firma bünyesine katılacak ortalama bin yeni eleman ile birlikte uzun soluklu yeni bir üretim sürecinin içine gireceklerini anlattı.
 
KADIN İSTİHDAMINDAKİ EN BÜYÜK ENGEL ÇOCUK BAKIMI
 
İşe alınacak yeni çalışanların yüzde 75'inin bayan olacağının altını çizen Şankaya, böylelikle kadın istihdamı konusunda da büyük bir adım atacaklarını bildirerek, kadın istihdamındaki en büyük engelin çocuk bakımı olduğuna dikkati çekti.
 
ÇALIŞANLARIN AKILLARI EVDE KALMIYOR
 
Şenkaya, Yeşim Tekstil’in çalışanlarının yüzde 51'inin kadınlardan oluştuğunu hatırlatarak, yeni alınacak kadın çalışanlarla bu oranın yüzde 60'ın üzerine çıkacağını ifade etti. Firmanın 30. yılını kutladığı kreşi ile tüm çalışanların çocuklarının bakımını üstlendiklerini vurgulayan Şenkaya, sözlerinin sonunda özellikle bayan çalışanların akıllarının evde kalmadan rahatça çalıştığını öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol