kapat ikonu

Burs ve kredi başvuru sonuçları duyuruldu

Bakan Kasapoğlu, yükseköğretim öğrencilerinin burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğretim öğrencilerinin merakla beklediği burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını bildirdi.
 
Yükseköğrenim gören öğrencilerin günlerdir merakla beklediği burs ve kredi başvuru sonuçları belli oldu.
 
BAKAN KASAPOĞLU İNTERNETTEN DUYURDU
 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, öğrencilere müjdeyi sosyal medya hesabından verdi. Bakan Kasapoğlu, KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığı bilgisini paylaşarak, bu vesileyle gençlerin yanında olduğunu bir kez daha hatırlatarak, gençlerin burs ve kredilerini sağlıklı günlerde kullanmalarını istedi. Bakan Kasapoğlu, paylaştığı mesajında ayrıca gençlere hayırlı dileklerini de iletti.
 
BAŞVURU SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?
 
Binlerce adayın başvuru yaptığı KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdi adaylar başvuru sonuçlarının nereden öğrenileceğini sorguluyor. Öğrenciler, e-Devlet üzerinden ya da https://sonuc.kyk.gov.tr adresinden KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarını öğrenebilecek.
 
TAAHHÜTNAME HATIRLATMASI
 
KYK’dan burs veya kredi kazanan öğrencilerin, bu haktan yararlanabilmesi için 18 Kasım Pazar günü saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameyi onaylamasının gerektiği hatırlatıldı.
 
11 FARKLI KURUM TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLİYOR
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nce burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin başarı durumu, sosyal, ekonomik ile ilgili sunduğu beyanların doğruluğu, 11 farklı kamu kurum kuruluşu tarafından teyit edildikten sonra hakkaniyete uygun şekilde değerlendiriliyor.
 
BU AY İLK İKİ AYLIK ÖDEME YAPILACAK
 
Öte yandan taahhütnamesini onaylayan öğrencilerin, ilk ödeme bu ay iki aylık olarak yapılacağı vurgulandı.
 
Burs ve kredi Ocak 2018'den bu beri lisans öğrencilerine aylık 470 Türk lirası, yüksek lisans öğrencilerine 940 Türk lirası ve doktora öğrencilerine de 1410 Türk lirası olarak ödeniyordu.
 
CUMMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDEYİ VERMİŞTİ
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde öğrencilere burs ve kredi miktarının önümüzdeki yıl itibarıyla lisansta 500 Türk lirası, yüksek lisansta 1000 Türk lirası, doktorada da 1500 Türk lirasına yükseltildiği müjdesini duyurmuştu. Zamlı burs ve kredilerin de Ocak 2019'dan itibaren ödenmeye başlanacağı aktarıldı.
 
ÖNCELİKLİ OLARAK BURS VERİLEN ÖĞRENCİLER
 
Şehit, gazi çocukları, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgelendirenler, anne ve babası vefat edenler, Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar ve millî sporcular da KYK bursundan öncelikli olarak faydalandırıldı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol