kapat ikonu

Burdur'dan 29 ülkeye kapari gönderiliyor

Burdur'daki bir firma tarafından kapari bitkisinden elde edilen 6'sı patentli 17 besin ürünü, 29 ülkeye ihracata gönderiliyor.

Burdur'da faaliyetlerini sürdüren bir firma, kapari bitkisinden elde ettiği 6'sı patentli 17 besin ürününü, 29 ülkeye satıyor.
 
Kapari bitkisinden elde edilen çay, marmelat, reçel ve kapari karpuzu tarzında 17 farklı besin ürününün, 29 ülkeye ihraç edildiği öğrenilirken, ülkeye de önemli oranda döviz girdisi sağlanıyor.
 
Asker arkadaşından duydu, oğluyla birlikte üretti
 
Asıl işinin aşçılık olduğunu söyleyen 3 çocuk babası 67 yaşındaki firma sahibi Murat Mıhladız, asker arkadaşından duyduğu kapari bitkisinden oğlu Mücahit ile çeşitli gıda ürünleri elde etmeye başladı.
 
Kaparili gıdaların 6’sı Türk Patent ve Marka Kurumunca tescilli
 
1989 yılında işe koyularak firma kuran Mıhladız, özel formülasyon ve tasarımla elde ettiği kaparili gıda ürünlerinin 6'sını Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil ettirmeyi de ihmal etmedi. Mıhladız, kapari bitkisinden elde ettiği 17 farklı gıda ürününü, yurt içinin yanında 29 ülkeye de ihraç ederken, buralara yaptığı dış satımdan önemli oranda döviz geliri de elde ediyor.
 
Meyvesi ve tomurcukları işlenmeden yenilemez
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Mıhladız, kaparili ürünleri Almanya, Hollanda, Danimarka, İsveç, İsviçre, İngiltere, Avusturya ve Balkan ülkelerinden ilgi gördüğünü ifade ederek, kapariden gıda ürünleri ürettiklerini bildirdi. Mıhladız, kaparinin dünyanın çeşitli bölgelerinde binlerce senedir genellikle kendiliğinden yetişen, çalımsı ve dikenli bir bitki olduğundan bahsederek, meyvesinin ve tomurcuklarının işlenmeden dalından koparılıp yenilemeyeceğini açıkladı.
 
Kapariden çay, marmelat, karpuz…
 
İnsanların kaparinin yalnızca tomurcuklarını tükettiğini, kendilerinin de bu bitkiden 6'sı patentli 17 farklı ürün yaptıklarını yineleyen Mıhladız, kapariden çay, marmelat, kapari karpuzu, kapari dalı turşusu, reçel farklı gıdalar elde ettiklerini belirtti.
 
Ürünler 29 ülkeye ihraç ediliyor
 
Mıhladız, şu an itibarıyla 81 ilin köyünde, şehrinde insanların kendi ürettikleri ürünleri talep ettiğini ileri sürerek, Almanya, Hollanda, Danimarka, İsveç, İsviçre, İngiltere, Avusturya ve Balkan ülkeleri başta toplamda 29 ülkeye ürünlerin ihraç edildiğini söyledi.
 
Birçok hastalığa yararlı olabilir
 
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izinli olarak üretim gerçekleştirdiklerine işaret eden Mıhladız, klinik çalışmalar ve analizlerin ardından kaparinin birçok hastalığa yararlı olabileceğinin ifade edildiğini vurguladı. Mıhladız, Burdur'da ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kapari yetiştirerek taleplere yanıt vermeye ve ham madde ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol