kapat ikonu

Bunu Yapan Yandı! Cezası Var

Ticaret hayatında ürün güvenilirliğini sağlamak için kusurlu ürün satan imalatçı ve ithalatçıların 250 bin liraya varan para cezaları ile karşılaşmaları bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından bir süredir üzerinde çalışmaların yapıldığı ürün güvenliği yasasının genişletilmesi için çalışmalar gerçekleştirildi. Market ve tezgahlarda vatandaşlara kusurlu ürünler satan kişi ve kurumların gerekli cezalarla karşı karşıya kalabilecekleri ifade ediliyor. Bunun üzerine kusurlu ürün satan imalatçı ve ithalatçı gerekli yerlere şikayetler yapıldıktan sonra incelemelerde kusurlu bulunmaları halinde tazminat ödemeye mahkum bırakıldılar.
 
Ticari süreçlerde esnaf ile vatandaşlar arasında yaşanan kusurlu ürün tartışmaları çeşitli sorunlara neden oluyor. Bu durumda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konu hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Yeni bir çalışmanın gerçekleştirileceği ancak henüz çalışmanın taslak halinde olduğu belirlendi. Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Taslağı bu süreç içerisinde geliştirilecek ve yeni yasama döneminde yasalaşmış olarak hayata geçirilecek.
 
Ceza Miktarı 250 Bin Liraya Kadar Çıkacak
 
Ürünün sorumluluğu imalatçı ve ithalatçı tarafından alınacak. Ürünün özellikle kişilere zarar vermesi halinde bu konudan sorumlu tutulacaklar. Ancak kişilerin bu aşamada sorumlu tutulabilmeleri için kişinin uğradığı zararın her yönden somut bir şekilde delillendirilmesi gerekecek. Ürünün sorumluluğu duruma göre birden fazla kişiye mal edilebilir. Böyle durumlarda ise zincirleme bir tutum sergilenecek.
 
Gerekli kurallara uyulmaması halinde imalatçı, ithalatçı ve dağıtıcılar ciddi para cezaları alacaklar. Ceza miktarları ise son derece korkutucu. En az verilen ceza 2 binken en fazla ve zararın ciddiyetine bakılarak verilen ceza ise 250 bin liraya kadar çıkacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol