kapat ikonu

Bunu yapan çalışan yandı

Çalışma hayatında ahlaki kurallara uyum sağlamayıp huzur bozan çalışanların tazminatsız bir şekilde işten atılmalarına karar verildi.

  • Gündem
  • 12 Temmuz 2017 09:02
  • Son Güncelleme: 12 Temmuz 2017 14:53
Çalışma hayatında ahlaki kurallara uyum sağlamayıp huzur bozan çalışanların tazminatsız bir şekilde işten atılmalarına karar verildi.
 
Çalışma hayatında işverenlerin çalışanlara sağlamış olduğu haklar ve sorumlu tutulduğu konuların ardından çalışanlarında işverenlere yönelik bazı sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır. İki tarafında karşılıklı olarak görev sorumluluklarını yerine getirmelerinin ardından herhangi bir sorun yaşamayacakları ve çalışma huzurunun sağlanabileceği ifade edildi. Ancak çalışma huzurunu bozacak çeşitli adımların atılması aynı zamanda iş yerinde bulunan diğer çalışanları ve yapılan işleri de olumsuz etkileyebilir. Bu durumda dikkatli olunması gerektiği özellikle belirtildi.
 
Yargıtay tarafından yapılan açıklamaların ardından yeni bir karar verildi. İş verenler tarafından yapılan işten çıkarmalarda çalışana tazminat ödenmesi zorunlu tutulurken bu sayede çalışanın haklarının korunması planlanıyordu. Ancak yargıtay yapmış olduğu incelemeler ve gelen davalar doğrultusunda iş yerinde çalışanın diğer çalışanların ve işverenin huzurunu bozacak çeşitli hareketlerde bulunması, kavgalara karışması ve tehlikeli durumların ortaya çıkmasını sağladığı takdirde zaman kaybetmeden işveren tarafından işten çıkarılma durumu ortaya çıkacak.
 
Bazı çalışanların ahlaki kurallara uyum sağlamadan kendi kuralları çerçevesinde yapmış oldukları hareketlerin pek çok işin bozulmasına, çalışanların durumdan olumsuz etkilenmesine neden olduğu için böyle kişilerin tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmalarına karar verildi. Tazminatsız bir şekilde yapılacak işten çıkarmalar sonrasında işten çıkarılan çalışanın sonrasında herhangi bir hak iddia etmesi de engellenmiş olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol