kapat ikonu

Bulgaristan'dan Volkswagen'a çağrı: Fabrika kurmayın!

Volkswagen'in Türkiye'de fabrika kurmasını çekemeyen Bulgaristan, küstah bir çağrıda bulundu.

  • Otomobil
  • 19 Eylül 2019 17:37
  • Son Güncelleme: 19 Eylül 2019 17:41

Türkiye’de yaklaşık 1 milyar euro değerinde fabrika yatırımı yapma kararını geçen hafta nihayetlendirmeye çalışan Volkswagen, Ankara ile taşıt vergisi rejimi hakkında görüşmeler yürüttüğünü bildirmişti.

Şirket, yeni fabrika yatırımı hakkındaki son resmi açıklamasında ise Bulgaristan'ın da değerlendirildiği yatırım hakkında nihai kararın, henüz verilmediğini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Volkswagen'in Türkiye'yi seçtiğini duyurmuştu.

Bulgaristan’dan küstah çağrı

Bulgaristan Milliyetçi Hareket Partili, Avrupa Parlamentosu milletvekili Angel Cambazki, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na çağrıda bulunarak Volkswagen'in Türkiye'de fabrika kurmasının engellenmesini talep etti.

Bulgaristan medyasına konuşan Cambazki, Alman şirketin fabrikasını çevreyle ilgili hiçbir mevzuata uymayan ve havayı dilediği gibi kirleten, insan haklarını ihlal eden, gazetecileri tutuklayan ve hapse atan Türkiye'de' inşa etme kararı almak üzere olduğunu belirtti.

“Erdoğan’ın önüne geçilmeli”

1 Kasım'da göreve başlayacak olan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'e seslenen Cambazki, bu anlaşmanın hayata geçirilmesinin önüne geçilmesini ve Avrupa'nın paralarının İslamlaşma sürecinde bulunan ülkeye gönderilmemesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın finanse edilmesinin önüne geçilmesini talep etti.Volkswagen, Tesla'ya ortak olacak mı? İşte açıklamaVolkswagen, Tesla'ya ortak olacak mı? İşte açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Alman otomotiv markası Volkswagen'in Türkiye'de kurması beklenen fabrikayla ilgili, "Manisa'da yapılacak, yöresi bile belli." açıklamasında bulunmuştu.

Volkswagen: Görüşmeler tamamlanmak üzere!Volkswagen: Görüşmeler tamamlanmak üzere!
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol