kapat ikonu

Bu Yıl İranlı Turist Sayısında Rekor Hedefleniyor!

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından yapılan açıklamalar sonrasında bu yıl ülkeye gelecek İranlı turist sayısının artması ve 2.5 milyon turisti ağırlamayı hedeflediğimiz belirlendi.

Turizm sektörünün 2019 yılında pek çok başarılı çalışmaya imza attığı ifade edilmişti. Sektörün başarısının yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Bu konu hakkında Türkiye Turizm Seyahat Acenteleri Birliği tarafından bir değerlendirme ve bu değerlendirme sonrasında bir açıklama yaptı. Kış sezonunun son derece başarılı olduğu ve yaz sezonundan da geçen yıllara göre karşılaştırma yapıldığı zaman son derece umutlu olunduğu ifade edildi.
 
Türkiye'ye gelen turist sayısının geçen yıla ve bir önceki yıla oranları incelendi. Geçen yıla göre yüzde 22 oranında ciddi bir artış yaşandığı tespit edildi. Artışlarla birlikte şimdiye kadar toplam turist sayısı 40 milyon seviyelerinde gerçekleşti. Bu turistler arasında farklı ırklar yer alıyor. Ancak İranlı turist kapasitesinin bu yıl arttığı ve beklentilerin bir tık üzerine çıktığı tespit edildi.
 
2.5 Milyon İranlı Turist Bekleniyor
 
İran turizm temsilciliği ile de bazı görüşmeler ve bilgi paylaşımları gerçekleştiriliyor. İran'da son yıllarda yükselen turizm trendleri arasında Türkiye'nin ayrı bir öneme sahip olduğu ifade edilmişti. Bu ilginin artması ile birlikte geçtiğimiz yıl farklı zamanlarda 1 milyon 670 milyon turist Türkiye'yi ziyaret etmişlerdi. Bu yıl hedeflerin, yapılan çalışmalar çerçevesinde biraz daha yükseltildiği öğrenildi.
 
İran'dan kalkan uçakların direkt olarak Alanya, Antalya ve Dalaman gibi havaalanlarına iniş yapamadıkları bu yüzden çevre illerden otobüsle geldikleri ifade edildiği için bunun yolcular için büyük külfet olduğu ifade ediliyor. Bunun üzerine sorunların çözülmesi için çeşitli adımlar atıldı. Turizm sektörü hareketlenmişken bu yıl İran'dan 2.5 milyon turistin gelmesinin beklendiği öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol