kapat ikonu

Bu yıl hurma fiyatları ne kadar arttı?

Ramazan ayının vazgeçilmez yiyeceği hurma hakkında bilmedikleriniz bu haberde...

Ramazan ayının gözde yiyeceklerinden olan hurma, her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgi görüyor. Tercihinize göre farklı çeşitlerini bulabileceğini hurma fiyatları 13 TL’den başlıyor ve 130 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Ankara’nın tanınmış Hurmacılarından Kenan Kula, hurmaların çoğunun Medine’de geldiğini ve 30'a yakın hurma çeşidinin olduğunu söyleyerek, "13 liradan başlayıp 130 liraya kadar çıkan hurma çeşidimiz var. 130 lira dediğimiz Peygamber efendimizin diktiği rivayet edilen Acve hurması. Onun bir alt kalitesi de yine efendimizin yiyerek oruç tuttuğu rivayet edilen Amber hurması" diye konuştu.

Hangi hurmalar tercih ediliyor?

Tüketicinin istediğine göre tercih edebileceği hurma çeşitlerinin olduğunu belirten Kula, Mebrum denilen Medine hurmalarının özellik olarak sert, sakız gibi ve tatlı olduğunu, şeker hastalığı olanların ya da tatlı sevmeyenlerin ise şeker yoğunluğu az olan Sugi hurmasını tercih ettiklerini söyledi.

Sütle tüketilirse rahat oruç tutulabilir

Ramazan ayında en çok tercih edilen hurma çeşitlerinin başında ise kilosu 85 liradan satılan, lif oranı ve besin değeri daha fazla olan Mejdul hurması geliyor. Mejdul hurmasının lif oranı yüksek olduğu için tok tuttuğunu vurgulayan Kula, bu hurmanın sahurda sütle birlikte tüketildiğinde çok rahat oruç tutulabileceğini ifade etti.

Hurma fiyatları ne kadar arttı?

Hurma fiyatlarının bu sene yüzde 10 arttığını belirten Kula, "Geçen sene 40 liraya sattığımız hurma çeşitleri bu sene 55-60 liraya kadar çıkabiliyor. Bu sene kilosunu 85 liradan sattığımız Mejdul hurmasını geçen sene 65- 70 lira civarındaydı" şeklinde konuştu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol