kapat ikonu

Bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi?

Sadece tek bir eve sahip olan ve emekli maaşı dışında herhangi bir gelir kaynağı olmayan emekli vatandaşlar emlak vergisi ödemeyecek. Peki 2016 yılı içinde emekli olan vatandaşlar emlak vergisi ödemekle yükümlü mü?

  • Emlak
  • 03 Mayıs 2016 11:22
Toplumun bazı kesimleri emlak vergisi ödemekle yükümlü değil. Bunların en başında da emekliler geliyor. Tek bir eve sahip olan ve emekli maaşı dışında düzenli bir geliri olmayan, faiz geliri elde etmeyen emekliler emlak vergisi ödemekle yükümlü değil.
 
Ancak bu yıl emekli olanlar vatandaşalrın emlak vergisi ödemesi gerekiyor. 2015 yılında emekli olan vatandaşlar bu yıl itibariyle emlak vergisi ödememeye başlayacak. Ancak bu yıl emekli olan vatandaşlar son olarak bu yıl da emlak vergilerini ödeyecekler.
 
 
Emekliler, dul ve yetimelr, hiçbir geliri olmayanlar, gaziler, ev hanımları, şehit yakınları ikinci bir ev sahibi değilse emlak vergisi vermekle yükümlü değil. Ancak tek bir ev sahibi olanlarn bulundukları evde oturmaları ya da başka bir evde otururken kiralarını kendi evlerinden elde ettikleri gelir ile ödemeleri şartı aranıyor. Emekliler için de aynı durum geçerli. Oturdukları evi dışında başka bir evi olmayan ve emekli maaşı dışında herhangi bir geçim kaynağı olmayan emekliler de emlak vergisi ödemekle yükümlü değil.
 
 
2015 yılında emekli olan vatandaşlar yukarıdaki şartları karşıladıkları koşulda bu yıl emlak vergisi ödemeyecekler. Ancak 2016 yılı içinde emekli olan vatandaşlar bu yıl da emlak vergisi ödemekle yükümlü olacaklar.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol