kapat ikonu

Bu yıl 50 milyon yabancı turist hedefleniyor

2019'da yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 20'nin üzerinde bir artış ile 50 milyon yabancı turist hedefinin yakalanması bekleniyor.

Yeni yılda yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 20'nin üzerinde bir artışla 50 milyon yabancı turist hedefine ulaşacaklarını vurgulayan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yeni yılda sektör adına rekor yılı olması için ellerini taşın altına koyacaklarını bildirdi.
 
Sektördeki gelişme ve yeni yıldan beklentilerine ilişki açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, geçen seneyi, turizm sektörünün başarıyla tamamladığını hatırlatarak, özellikle yurt dışı pazarlarında yakalanan artışla 2018’in geride kaldığını kaydetti.
 
HEDEF 2018’DE İKİ DEFA GÜNCELLENDİ
 
Geçen sene turizm sezonunun başarılı başlamasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm hedefini sene içerisinde iki kez güncellediğini anımsatan Bağlıkaya, son hedefin 40 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ve 32 milyar dolar turizm gelirine ulaşmak olduğunu açıkladı.
 
YÜKSELİŞ İVMESİ DAHA DA İLERİYE TAŞINACAK
 
Bağlıkaya, sene boyunca turizm sektörü bileşenlerinin bu hedefe ulaşmak adına çalışma yürüttüğünü ifade ederek, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından paylaşılan son verilere göre; geçen senenin ocak-kasım ayı döneminde yüzde 22 artarak Türkiye’ye 37,5 milyonun üzerinde yabancı turistin geldiğini ve geçen sene ulaşılan sektörel yükseliş ivmesinin daha da ileriye taşınacağını duyurdu.
 
TURİZM ALANINDA KARAR VERİCİLER İSTANBUL’DA BULŞACAK
 
Bağlıkaya, Avrupa’da etkinlik sektörünün önemli organizasyonlarından oluşan Best Event Award (BEA) World Festivali’nin YEPUD’un çalışmaları ile TÜRSAB’ın destekleriyle yeni yılda İstanbul’da gerçekleşeceğine dikkati çekerek, etkinlik turizmi alanında karar vericileri bir araya getiren BEA World Festivali için İstanbul’a dünyanın en büyük etkinlik firmaları ve yöneticilerinin de içinde bulunduğu 650 katılımcının gelmesinin beklendiğini ifade etti. Bağlıkaya, bu yılın mart ayında ayrıca “Turizmde Fark Yaratanlar” ödül töreni düzenleyeceklerini bildirerek, söz konusu törende turizmde değer yaratan isimlerin ödül alacağını belirtti.
 
50 MİLYON YABANCI TURİST HEDEFİNE ULAŞILACAK
 
TÜRSAB olarak yeni yılda da dünya turizm endüstrisini buluşturan fuar ve etkinliklere katılacaklarının altını çizen Bağlıkaya, özel etkinlik ve organizasyonlarla beraber turizm sektörüne fayda sağlamayı sürdüreceklerine işaret ederek, bu kapsamda gastronomi turizminin geliştirilmesine yönelik gastronomi kongresinin de gerçekleşeceğini açıkladı. Bağlıkaya, yeni yılda yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 20’nin üzerinde bir artış ile 50 milyon yabancı turist hedefinin yakalanmasının beklendiğine dikkati çekerek, yeni yılın sektör için rekor senesi olması adına ellerini taşın altına koyacaklarını yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol