kapat ikonu

Bu şartları doldurduysanız siz de emekli olabilirsiniz

15 yıl sigortalı olanlar, 10 yılı ve 3600 prim günü dolduranlar hem tazminat alabiliyor hem de emekli olabiliyor.

10 yıl çalışıp 3600 prim gününü dolduranlar hem tazminat alıyor hem de emekli oluyor. Buna göre; çalışanların iş yerlerinde bir seneyi doldurduktan sonra kendi isteği ile ayrılsa dahi tazminat hakkı olacak. Fakat bunun bazı şartları var.

Bir yıl çalışıp tazminat alma hakkı

Bu iki avantajdan da yararlanmak için öncelikle 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamak gerekiyor. Çalışanlar, eğer bu tarih öncesinde çalışmaya başlandıysa son iş yerinde de bir seneyi doldurup kendi isteği ile ayrıldıysa tazminat alabiliyor.

Şartları ne?

Bunun için 15 yıllık sigorta süresini ve 10 yıllık prim günün yani 3600 günü doldurmuş olmak gerekiyor. Bu kişiler SGK’dan 15 yıl ve 3 bin 600 günü doldurduklarına dair yazı aldıklarında iş yerlerine müracaat ederek tazminatlarını alarak ayrılabiliyor.

Emeklilik yaşı ne?

9 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı olan çalışanlar için 10 yıllık primle emeklilik imkanı da bulunuyor. İlk defa işe girdiğiniz tarih ve 3 bin 600'ü tamamladığınız tarihe göre kadınlarda yaş 58'e, erkeklerde ise 60'a kadar yükselebiliyor. Burada 15 yıl, 3.600 gün ile kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaş şartlarından hangisi en son gerçekleşmişse o tarihe göre emeklilik belirleniyor.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol