kapat ikonu

Bu çalkantılı süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz

Bu çalkantılı sürecin geride bırakılacağına inandığını söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğunu hatırlatarak, son 25 yılda bir sürü sıkıntılı, çalkantılı dönemin yaşandığını, hepsinin de aşıldığını vurguladı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) düzenlenen ‘’Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’’ öncesinde gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.
 
Hisarcıklıoğlu, reel sektör ile finans sektörünü bir araya getirdikleri toplantıların 10'uncusunu gerçekleştirdiklerini anımsatarak, iki sektörü bir araya getirip, sorunlara çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade etti. Bir ilkin gerçekleştirildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, TBB Yönetim Kurulunun katılımıyla Anadolu'da diyalog toplantılarına başlandığını vurgulayarak, Bursa ile Balıkesir, Yalova, Bilecik, Eskişehir ve Kütahya'dan oda ve borsalardaki iş insanlarının burada bulunduğunu söyledi.
 
KOBİ’LERİN FİNANSMANA ULAŞIM İMKÂNLARININ AÇIK TUTULMASI HAYATİ ÖNEME SAHİP
 
Diyalog toplantılarıyla reel sektör ve finans sektörünün birbirini daha iyi anlayacağını ve ortak çözümler yaratabileceklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu sıkıntılı sürecin birlikte atlatılacağını dile getirerek, her iki sektörün de güçlenmesine ihtiyaç olduğunu ileri sürdü. Hisarcıklıoğlu, bu kapsamdaki önerilerini hükûmete ilettiklerini anlatarak, reel sektörün ve finans sektörünün özellikle de KOBİ'lerin finansmana ulaşım imkânlarının açık tutulması, ekonomi açısından hayati öneme sahip olduğunu açıkladı.
 
SON DÖNEMDE EKONOMİDE OLUMLU GELİŞMELER YAŞANDI
 
Hisarcıklıoğlu, son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler yaşandığına değinerek, fakat ekonomideki canlanmanın, henüz istenilen noktalara ulaşmadığını vurguladı. Bu konuda oda ve borsalardan gelen, ve TOBB’un da hükûmete ilettiği dört sektördeki vergi indirimlerinin hayata geçirildiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, hükûmetin böylelikle ekonomideki ilk pozitif adımı attığını ileri sürdü. Hisarcıklıoğlu, sonrasında kısa çalışma ödeneğinin aktif hâle getirildiğine işaret ederek, ödeme sıkıntısına düşen SGK mükelleflerinin 60 aya kadar borçlarının vadelendirilmesi imkânının çıktığını açıkladı.
 
ALACAK SİGORTASI 1 OCAK’TAN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
 
Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank ve İş Bankasının öncülüğünde konut kredisi faizlerinin indirildiğinden bahseden Hisarcıklıoğlu, TOBB’un uzun zamandır takip ettiği sigortası konusunun, devrim niteliğinde olduğuna işaret ederek, dün itibarıyla açıklandığını ve küçük işletmeler bakımından alacak sigortasının, 1 Ocak 2019'dan itibaren yürürlüğe gireceğini anlattı.
 
BU ÇALKANTILI SÜREÇ GERİDE KALACAK
 
Hisarcıklıoğlu, aslında bunun kendileri için devrim niteliğinde bir adım olduğunu belirterek, tüm önlemlerin piyasalara moral verdiğini, ticareti desteklediğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğunu yineleyerek, bu çalkantılı sürecin geride kalacağını söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol