kapat ikonu

‘Brunson’ kararının ardından dolardan ilk tepki!

FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan Brunson’un serbest kalmasının ardından dolar yükseldi.

ABD’li pastör Andrew Brunson, mahkeme kararının ardından yurt dışı yasağı kaldırılarak serbest bırakıldı.
 
YURT DIŞI YASAĞI DA KALDIRILDI
 
FETÖ ve PKK terör örgütleri için suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde tutulan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson’a mahkeme heyeti, yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Hükümle birlikte sanık Brunson’un ev hapsi cezası ve yurt dışı yasağı da kaldırıldı.
 
GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLAYAN KUR YÜKSELDİ
 
Haftanın son gününe düşüşle başlayan kur, gün boyu yükseliş ve düşün arasında dalgalanmalarla seyrediyordu. Tüm piyasaların beklediği rahip Brunson davasının sonuçlanması ile döviz kurlarının ne şekilde seyredeceği merak ediliyordu. Uzmanlar her iki yönde de seyredebileceği değerlendirmesini yaparken Brunson’un serbest kalmasının ardından döviz kuru da yükselişe geçti.
 
DOLAR VE AVRO NE KADAR?
 
Perşembe gününü geç işlemlerde sert düşerek yüzde 2,47 ekside 5,9257'den kapatan dolar, ABD’li pastör Brunson duruşmasının ardından fazla değişmeyerek 5,85'li seviyelerinde seyretmişti. Saat 18:00’da ise doların 5,9211 TL, avronun ise 6,8467 TL seviyelerinde işlem seyrettiği görüldü.
 
Borsa İstanbul Endeksi ise yüzde 2,0'den çok artışla 97 bin 168 puana yükselirken, gün içinde 93 bin 398 puana kadar gerileyen BİST100'de dalgalanma marjının yaklaşık 4 bin puana kadar genişlediği belirtildi.
 
DONALD TRUMP'TAN BRONSON AÇIKLAMASI
 
Brunson'un serbest kalmasının ardından Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Brunson ile ilgili çok sıkı çalıştıklarını rahibin kısa sürede güvenli bir şekilde evine döneceğini umut ettiğini dile getirdi.
 
DAVA SÜRECİ İLE İLGİLİ BİLGİ
 
Terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson hakkında İzmir'de adli kontrol şartlarının kaldırılması ve sanığın TCK'nın 314/3 ve 220/7 maddeleri gereğince cezalandırılması yönünde savcılık tarafından mütalaa verildi.
 
Dava İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyordu ve öğleden sonraki oturumuna Brunson ve avukatı da katıldı.
 
Brunson davasını yabancı basın mensupları ile eşi Norine Brunson, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier, bazı yetkililer ve kilise görevlilerin de takip ettiği görüldü.
 
‘’MASUM BİR ADAMIM’’
 
Savunmasını avukata bırakacağını dile getiren Brunson, masum bir adam olduğunu ve beraatini talep ettiğini mahkeme heyetinden istedi. Brunson konuşmasının sonunda ‘’İsa'yı ve Türkleri seviyorum." İfadelerini kullandı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol