kapat ikonu

Brexit, Türk ambalaj sektörü için çok önemli

Brexit’in Türk ambalaj sektörüne yarayacağı öne sürülüyor.

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, İngiltere 250 milyon dolarlık ihracatla iyi bir pazar olduğunu hatırlatarak, Brexit sonrası sektör için çok daha büyük fırsatlar olduğunu ve Brexit’in Türk ambalaj sektörüne yarayacağını öne sürdü.
 
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Brexit’in ardından İngiltere'nin yeniden kendi sanayisini kuracağını ve ambalaja ihtiyacı olacağını belirterek, İngiltere 250 milyon dolarlık ihracatla iyi bir pazar olduğunu, Brexit sonrası sektör için çok daha büyük fırsatlar bulunduğunu ve bu durumun Türk ambalaj sektörüne yarayacağını savundu.
 
AVRASYA’NIN AMBALAJ SEKTÖRÜ MERKEZİ TÜRKİYE
 
Avrasya'nın ambalaj sektörü merkezinin Türkiye olduğunu ve sektörün pazar büyüklüğünün 23 milyar dolara ulaştığını ileri süren Sarıbekir, ambalajın dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğunu anlattı.
 
KALKINMAK İÇİN İHRACAT ŞART
 
Sarıbekir, bu yılı 4 milyar dolar ham madde ithalatına karşın 5 milyar dolar ihracatla bitireceklerinin altını çizerek, ambalaj sektörünün ihracata çok büyük önem verdiğini, her şirketin ürettiğinin yarısını ihraç etmesi gerektiğini ve kalkınmak için bunun şart olduğunu vurguladı.
 
AVRUPA’NIN AMBALAJ İHTİYACININ YÜZDE 10’U TÜRKİYE’DEN KARŞILANIYOR
 
Avrupa'nın Türk ambalaj sektörü açısından en önemli ihracat pazarı konumunda bulunduğu bilgisini paylaşan Sarıbekir, çok daha büyük bir potansiyeli olmasına rağmen, Türkiye'nin Avrupa'nın ambalaj ihtiyacının şu anda yüzde 10'ununu karşılayabildiğine dikkati çekti.
 
ÜRÜNLER TIIRLA 3-4 GÜNDE ULAŞIYOR
 
Sarıbekir, Türkiye'nin sektörde sahip olduğu yeni ve ileri teknolojiyi lojistik avantajıyla birlikte mutlaka kullanması gerektiğine işaret ederek, bugün ürünlerin bir tırla 3-4 güne Avrupa’nın her noktasına gidebildiğin dile getirdi. Bu pazarın kendileri çok önemli olduğundan bahseden Sarıbekir, Avrupa'nın en doğusunun İstanbul, en batısının da Londra olduğunu bildirdi. Sarıbekir, en doğudan en batıya sadece 3,5 saatte uçulabilme imkânının olduğunu söyleyerek, yanı başımızda böyle zengin bir bölge olduğunu ve ambalaj sektörünün de bütün fabrikalarına ürün verebilir hâle gelmesini aktardı.
 
YIL SONU 5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİNE ULAŞILACAK
 
Yıl sonunda 5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacaklarını yineleyen Sarıbekir, bu sene 23 milyar dolar pazar büyüklüğü hedeflerinin olduğunu, 180 ülkeye ihracat yapan bir sektör olarak potansiyellerinin bulunduğunu ve ambalaj sektörü olarak daha çok ülkeye ambalaj satma hedeflerinin bulunduğunu ifade ederek, pazar sayısının artırılacağını duyurdu. Sarıbekir, üretimlerin en az yarısının ihraç edileceğini açıklayarak, 2023'te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılacağını duyurdu.
 
Sarıbekir, sözlerinin sonunda İngiltere’nin Avrupa’dan ayrılmasıyla birlikte kendi sanayisini kuracağını ve daha çok ambalaja ihtiyaç doğacağını kaydetti.
İlişkili Haberler
İngiltere AB'ye "ayrılık ücreti" ödeyebilir!İngiltere AB'ye "ayrılık ücreti" ödeyebilir! ECB'den Brexit açıklaması! Tüm hazırlıklar yapıldıECB'den Brexit açıklaması! Tüm hazırlıklar yapıldı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol