kapat ikonu

Brent petrolde düşüş sürüyor

Koronavirüs salgınının dünyayı etkisi altına alması ve petrol piyasasındaki arz fazlası nedeniyle Brent türü ham petrolün varil fiyatı 30 doların altına düştü.

  • Sektörel
  • 16 Mart 2020 19:15
  • Son Güncelleme: 16 Mart 2020 19:17

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan Brent petrolün varil fiyatı Türkiye saati ile saat 16.31 itibarıyla 29,55 dolar seviyesinden alıcı buldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da 28,65 dolardan işlem gördü.

Her iki ham petrol türünün varil fiyatı 2016 yılının Ocak ayından bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Çin'de ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan yeti tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomik büyüme beklentileri ve petrol tüketimi gerilerken, fiyatlar üzerinde baskı da devam ediyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya önderliğinde OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerin 6 Mart'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenledikleri toplantıda üretim kesintisi kararı alamaması sonrası çıkan krizde petrol fiyatlarının son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol açmıştı.

Geçtiğimiz hafta hem Suudi Arabistan hem de Rusya’nın küresel petrol piyasasında pazar paylarını artırmak için Nisan’dan itibaren üretim miktarlarını yükselteceğini açıklaması ise petrol piyasasında arz fazlasının artacağına işaret ediyor. Bu durum da fiyatların düşük seviyelerde seyretmesine neden oluyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol