kapat ikonu

Borsada tek kazandıran Trabzonspor

"Dört büyükler" arasında borsada geçen ayın tek kazandıran kulübü Trabzonspor oldu.

‘’Dört büyükler’’ olarak tabir edilen Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ, Fenerbahçe Futbol AŞ'nin hisseleri ekim ayında kaybederken, bu grup arasında borsada ekim ayının tek kazandıranı ise Trabzonspor oldu. Avrupa’da kaybeden Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş, borsada da kaybetmeye devam ediyor.
 
Buna göre spor endeksi borsa İstanbul’da yüzde 24,2 değer kaybı yaşadı. En çok Fenerbahçe’nin kaybettirdiği borsada Galatasaray, ikinci Beşiktaş da üçüncü oldu. Trabzonspor ise yüzde 2,3 ile bu ligin tek kazananı olarak öne çıktı. 2018’in 10 aylık dilimine bakıldığında ise Beşiktaş, ‘’Dört büyükler’’ arasında yatırımcısına en fazla kaybettiren spor kulübü oldu. En az kaybettiren ise Trabzonspor…
 
HEM AVRUPA’DA HEM DE BORSADA KAYBEDİYORLAR
 
Borsa İstanbul'da spor endeksinin yüzde 24,2 değer kaybettiği öğrenildi. Avrupa'da düşüş performansı eğilimine giren Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş, borsada da paralel olarak kaybetmeye devam ediyor.
 
EN FAZLA FENERBAHÇE KAYBETTİRDİ
 
Ekim ayında yatırımcısına yüzde 32,1’lik oranla en çok Fenerbahçe’nin kaybettirdiği bildirildi. Fenerbahçe’nin yapmış olduğu bedelli sermaye artırımıyla beraber hisselerde de düşüş gözlemlendiği analistler tarafından belirtildi. Fenerbahçe’nin ardından yüzde 23,9 ile Galatasaray gelirken, Beşiktaş’ın hisseleri bu dönemde yüzde 22,1 değer kaybı yaşadı.
 
TEK KAZANAN TRABZONSPOR
 
‘’Dört büyükler’’ olarak tabir edilen bu ligde tüm rakipleri büyük değerler kaybederken tek kazanan ise Trabzonspor oldu. Bordo-mavili ekip, yatırımcısına yüzde 2,3 kazandırdı.
 
SON 10 AYDA EN FAZLA BEŞİKTAŞ KAYBETTİRDİ
 
Beşiktaş, 2018 yılının 10 ayı geride kalırken yatırımcısına en fazla kaybettiren kuruluş oldu. Siyah-beyazlıların, ocak-ekim ayı döneminde hisseleri yüzde 58,6 azaldı. Beşiktaş’ın ardından yüzde 56,4 ile Fenerbahçe gelirken, Fenerbahçe’yi de yüzde 42,3 ile Galatasaray izledi.
 
EN AZ YİNE TRABZONSPOR KAYBETTİRDİ
 
Söz konusu dönemde yine ‘’Dört büyükler’’ arasından yatırımcısına en az kaybettiren spor kulübü Trabzonspor oldu. Karadeniz ekibinin, 2018’in ilk 10 aylık döneminde hisseleri yüzde 40 değer kaybederken, yine bu alanda da rakiplerinin önüne geçmesini bildi.
 
PİYASA DEĞERİNE EN FAZLA SAHİP ŞİRKET FENERBAHÇE
 
Ekim ayı sonu itibarıyla halka açık ‘’Dört büyükler’’ arasında en fazla piyasa değerine Fenerbahçe’nin sahip olduğu kaydedildi.
 
Fenerbahçe, geçtiğimiz ayı 702 milyon 758 bin lira piyasa değeriyle tamamladı. Fenerbahçe’yi ise 653 milyon 400 bin lira piyasa değeriyle Galatasaray, 405 milyon 600 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş ve 132 milyon lira piyasa değeriyle Trabzonspor takip etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol