kapat ikonu

Borsa İstanbul'un en fazla kazandıran takımı belli oldu!

Borsa İstanbul’da eylül ayının en fazla kazandıran spor şirketi belli oldu. Peki üç büyük takımı geride bırakıp birinci olan takım hangisi?

  • Piyasalar
  • 07 Ekim 2019 10:08
  • Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 10:16

Geçen ay Borsa İstanbul’da yatırımcısına en fazla kazandıran şirket yüzde 42,4 ile Fenerbahçe Futbol AŞ. oldu.

Spor endeksi, geçen ay yüzde 20,4 değer kazanarak, Borsa İstanbul’da bulunan sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran endeks oldu. Spor hisseleri, finansal fair play sorunları ve eriyen şirket öz kaynakları sebebiyle 2018 yılında ortalama yüzde 52 değer kaybetmişti. Fakat bu durum yeni sezonda farklı olacak gibi… Çünkü, artabilecek gelir beklentileri pozitif bir seyir izliyor. Spor endeksi, haziran ayından bu yana aylık bazda yükseliş eğilimini korurken, eylül ayında da özellikle Fenerbahçe hisseleri liderliğinde seyir izledi.

Üç büyük takımı geride bıraktı

Geçen ay Borsa İstanbul’da yatırımcısına en fazla kazandıran şirket, yüzde 42,4 ile Fenerbahçe Futbol AŞ, oldu. Fenerbahçe’nin hisseleri, ağustosta da yüzde 22,02 artışla en fazla değer kazanan spor hissesi olmuştu.

Fenerbahçe’nin başarılı oyunları sonrası diğer 3 büyük takımı geride bırakarak Süper Lig’de ikinci olması hisselere olumlu etki yaptı ve yatırımcısını sevindirdi.

Hangi kulübün hisseleri, yüzde kaç artış yaşadı?

Geçen ay diğer kulüplerden Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği'nin hisseleri yüzde 12,8 olurken, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'nin hisseleri yüzde 7,6, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar'ın hisseleri de yüzde 7,1 artış kaydetti. Fenerbahçe ligde de borsada da üzdüFenerbahçe ligde de borsada da üzdü

2019 yılında spor şirketlerinin hisseleri ne oldu?

Spor şirketlerinin 2019 yılı ocak-eylül dönemindeki performanslarına bakıldığında, Fenerbahçe, yüzde 89,3 ile yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu. Galatasaray yüzde 4,3 ile Fenerbahçe’yi takip ederken, Galatasaray’ı da Beşiktaş takip etti. Bahsi geçen dönemde Trabzonspor, yatırımcısına yüzde 2,1 kazandırdı.

En fazla piyasa değerine sahip takım hangisi?

Öte yandan Fenerbahçe, Borsa İstanbul’un en fazla piyasa değerine sahip spor şirketi oldu. Kulüp eylül ayını, 1 milyar 296 milyon 638 bin TL piyasa değeriyle tamamladı. 891 milyon TL piyasa değeriyle Fenerbahçe’yi Galatasaray takip etti. Trabzonspor, 423 milyon TL, Beşiktaş da 405 milyon 600 bin TL piyasa değerine sahip oldu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol