kapat ikonu

Borçlular Artık İfşa Edilecek

Maliye Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar sonrasında vergi borçlarını ödemeyen borçluların resmi internet sayfası üzerinden ifşa edilmesine karar verildi.

Maliye Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar sonrasında vergi borçlarını ödemeyen borçluların resmi internet sayfası üzerinden ifşa edilmesine karar verildi.
 
Vergi borçlarının ödenmesi için hükümet tarafından çeşitli kolaylıklar sağlanmıştı. Bu süreç içerisinde yapılandırma hizmeti ortaya çıkmış ve hizmetin ortaya çıkmasının ardından vatandaşların başvuru yapmaları gerektiği açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde sonlanan yapılandırma hizmetinin ardından vergi borçları olan pek çok vatandaşın bu hizmetten yararlandıkları ve borçlarını taksitler halinde ödemeleri için kendilerin bir fırsatın verildiği açıklandı.
 
Vergi dairelerine yapılan ödemeler hesaplanırken hala vergi borcu olan ancak ödemek için herhangi bir adım atmayı tercih etmeyen vatandaşların olduğu belirlendi. Bu vatandaşların devlete olan vergi borçlarını ödeyebilmeleri için öncelikli olarak teşvik çalışmaları yaapılmış ancak bazı mükellefler tarafından bu durumun yeterli olmaması halinde bazı caydırıcı önlemlerin alınmasına karar verilmişti. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan toplantılar sonrasında vergi borcunu ödemeyen vatandaşların isimlerinin belirlenmesinden sonra Maliye Bakanlığının resmi internet sitesinde yayınlanmasına yani bir anlamda ifşa edilmesine karar verildi. Vergi cezasına girmiş olan ve 250 bin lira ve daha üzerinde borcu bulunan vatandaşların borç tutarları ile birlikte isimleri liste halinde yayınlanacak.
 
Listenin nasıl oluşturulacağı merak konusu haline gelmişti. Bunun ardından 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren vadesi geçmiş ve ödenmemiş borçların sahiplerinin yapılandırma hizmetinden de yararlanmak için herhangi bir başvuruda bulunmadıkları tespit edilirse bunun ardından gerekli çalışmalar başlatılacak ve liste içerisinde yer almalarına karar verilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol