kapat ikonu

Blokzincir için ilk resmî birim kuruldu

Blokzincir konusunda bakanlık olarak kamuda çok önemli bir vazife üstlendiklerini ifade eden Ticaret Bakanı Pekcan, konuyla ilgili bakanlıklar düzeyinde resmî ilk birimin kurulduğunu ilan etti.

  • Gündem
  • 10 Ocak 2019 10:52
  • Son Güncelleme: 10 Ocak 2019 11:19
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Blockchain Türkiye Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, bakanlıkta düzenlenen "Kamuda Blokzincir Konferansı"nda iş birliği mutabakat zaptını imzaladı.
 
Bakan Pekcan, küresel ölçekte büyük değişimlerin ve gelişmelerin meydana geldiği bir süreçten geçildiğine dikkati çekerek, "blokzincir"in de bunlardan biri olduğunu savundu.
 
BLOKZİNCİR KONUSUNDA İLK RESMÎ BİRİM KURULDU
 
Ticaret Bakanlığı olarak küresel ölçekteki yaşanan gelişmeleri ve teknolojileri yakından izlediklerini ve hızlı bir şekilde politika yapım süreçlerine entegre etmeye çalıştıklarını dile getiren Pekcan, değişen trendlerle birlikte oyunun birçok kuralının tekrardan yazıldığı bu dönemde, proaktif bir yaklaşımla söz sahibi olunabilmesinin amaçlandığına işaret ederek, bu anlayışla yakın bir süre önce Türkiye'nin ilk "Davranışsal Kamu Politikaları Ünitesi"ni kurduklarını anımsattı. Pekcan, Bakanlık olarak, blokzincir konusunda kamuda çok önemli bir vazife üstlendiklerini ve bu konunun öncülerinden biri olduklarını vurgulayarak, çalışmaların tamamlanıp konuyla ilgili bakanlıklar nezdinde resmî olarak ilk birimin kurulduğunu aktardı.
 
TEKNOLOJİ OLARAK ÖZEL SEKTÖRÜN GERİSİNDE KALINMAMASI GEREK
 
Blokzincirin aslında büyük vaatleri olan bir kayıt teknolojisi olduğunu hatırlatan Bakan Pekcan, özellikle ticaret alanında birçok engeli aşabilecek blokzincir teknolojilerinin geliştirilmesinin mümkün olduğunu öne sürerek, bu konuda kendilerine de büyük görevler düştüğünü anlattı. Pekcan, ilk olarak bu teknolojinin vadettiği değerin farkında olmak, sahada firmaların faydalanacağı çözümlere ilişkin altyapı çalışmalarını gerçekleştirebilmek konusunun öneminden bahsederek, bu sayede mevzuatın eski alışkanlıklarla değil, yeni teknolojilerin işlenebileceği bir ekosistem yaratma anlayışıyla tasarlandığı bilgisini paylaşarak, artık teknoloji olarak özel sektörün gerisinde kalınmaması gerektiğini belirtti. Bakanlıkların, özel sektörün önünde lokomotifi olması gerektiğini vurgulayan Pekcan, onların önünün açılması gerektiğini savunarak, özel sektörle diyalog hâlinde açılan bu yeni alanlara da güvenle yürüyebilecekleri yeni yollar inşa etmenin şart olduğunu bildirdi. Pekcan buradaki asıl amacın, blokzincirle değerli çözümler yaratmak, iç ve dış ticarette süreçleri kısaltan süreçleri firmaların mevzuat engeline takılmadan gerçekleştirebilmesini sağlamak olduğunu söyledi.
 
Blokzincir konusunun başlı başına bakanlığın özel stratejiler geliştirmesi gereken bir konu olduğunu ifade eden Pekcan, bu teknolojiden maksimum yararı sağlayabilmek adına tüm tarafların aynı istek, azim ve özveriyle sürece dâhil olması gerektiğini dile getirdi.
Blokzincir teknolojisi Türkiye'de de kullanılacakBlokzincir teknolojisi Türkiye'de de kullanılacak
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol