kapat ikonu

Bitcoin, ABD'de yasaklanır mı?

Demokrat Senatör Crapo, ABD'de kesinlikle Bitcoin'in yasaklanamayacağını söyledi.

  • Finans
  • 31 Temmuz 2019 17:26
  • Son Güncelleme: 31 Temmuz 2019 17:31

ABD'li Demokrat Senatör Mike Crapo, ne kadar isterseler istesinler Bitcoin’i yasaklayamayacaklarını ileri sürdü.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesinin dün kripto para birimlerine yönelik düzenlediği toplantıda konuşan Crapo, bu para birimlerine yönelik bazı değerlendirmeler yaptı. Crapo, “Böyle olması gerektiğini savunmuyorum fakat eğer ABD kripto para birimlerinin ülkede kullanılmasını istemese ve kripto para birimlerini yasaklamaya kalkışsa, bunu yapamayacağını düşünüyorum çünkü bu küresel bir teknoloji ve yeniliktir” açıklamasında bulundu.

“Teknoloji yenilikleri kaçınılmazdır”

Açılış konuşmasında Bitcoin'e yönelik olumlu yorumlar yapan Capo, teknoloji sıçramalarının kaçınılmaz olduğunu, ABD'nin de yeniliği uygulama konusunda öncü olması gerektiğini söyledi. Crapo, Dijital teknoloji yeniliklerinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bu yenilikler faydalı olabilir ve ABD'nin de söz konusu yenilikleri geliştirme ve bu alanda ne gibi kurallar uygulanması gerektiği konusunda öncü olması gerektiğine inanıyorum dedi.

“Kripto para birimleri, fayda sağlayabilir”

Crapo, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fayda sağlayabileceğini altını çizerek şöyle devam etti: Doğru bir yaptırım dengesiyle, dijital para birimleri ve sahip oldukları yeniliklerin altlarında yatan teknolojiler anlamlı faydalar sağlayabilir. Bu toplantı boyunca bu ekosistem hakkında öğrenmek için oldukça heyecanlıyım.

Libra’ya eleştiri

Aralarında Kevin McCarthy ve Patrick McHenry'nin bulunduğu bazı senato üyeleri Crapo'yu desteklerken, McHenry, Bitcoin'in durdurulamaz bir güç olduğunu söyledi. McCarthy ise Bitcoin'i sevdiğini belirtirken, Facebook'un kripto para birimi projesi Libra'nın merkezi ekosistemini eleştirdi.

Söz konusu toplantıda konuşan Circle CEO'su Jeremy Allaire, yasa yapıcıların kripto para birimlerine yönelik yaptırım boşluğunu doldurmasının, kripto para birimlerine yönelik hizmet veren şirketlerin ABD'den taşınmasını önleyebileceğini belirtti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol