kapat ikonu

Birleşik Krallık’tan Türk yatırımcılara teknoloji pazarı daveti

TechUK'in Uluslararası Ticaret Program Yöneticisi Broga, Birleşik Krallık’ın Türkiye'den gelecek yatırımcıları desteklemek ve onlara yardım etmek konusunda istekli olduğunu söyledi.

  • Gündem
  • 01 Şubat 2019 14:22
  • Son Güncelleme: 01 Şubat 2019 14:27
Gazetecilere konuşan TechUK'in Uluslararası Ticaret Program Yöneticisi Dominykas Broga, Birleşik Krallık'ın ekonomisi için yeni fırsatlar aradığını dile getirerek, Türkiye ve İngiltere arasındaki yakın ilişkilerin geliştirilebilmesi adına güçlü bir potansiyel olduğunu bildirdi. Türkiye'nin Birleşik Krallık için en önemli fırsatlardan bir tanesi olarak öne çıktığını ifade eden Broga, Avrupa Birliği (AB) hâricinde Türkiye'nin Birleşik Krallık'a en yakın pazar olduğunu anımsatarak, iki ülkenin de güçlü yönleri olduğunu belirtti.
 
Broga, bunların Türkiye'nin büyüyen ve gelişen girişimciliği, Birleşik Krallık'ın da büyüyen teknoloji sektörü olduğuna işaret ederek, e-ticaret, mobil ticaret, yazılımın Birleşik Krallık ve Avrupa'nın en geniş pazarlarından bazıları olduğunu ve bu pazarların Türkiye'de de güçlü olduğunu vurguladı.
 
TÜRKİYE, BİRLEŞİK KRALLIK’IN EN BÜYÜK TİCARET ORTAKLARINDAN BİR TANESİ
 
Türkiye'nin Birleşik Krallık'ın en büyük ticaret ortaklarından bir tanesi olduğunun altını çizen Broga, Birleşik Krallık'ın da Türkiye için büyük bir pazar olduğunu savunarak, iki ülke arasında daha güçlü iş birlikleri elde etmek amacıyla bu güçlü potansiyelin daha fazla geliştirilebileceğini öne sürdü. Özellikle teknoloji sektöründeki Türkiye'deki girişimcilerin, yeni fırsatlar için küresel olarak yatırım çevrelerine ulaşma konusunda daha dışa dönük olduğunu aktaran Broga, Birleşik Krallık'a gelecek Türk şirketleri için birçok imkânın bulunduğunu ileri sürerek, Türkiye'ye gelecek Birleşik Krallık firmalarının da Türkiye'de birçok fırsat bulunduğunun farkında olduğunu kaydetti. Broga ayrıca Türk şirketlerinin Birleşik Krallık'taki teknoloji sektöründen istifade edebileceğini beyan etti.
 
BİRLEŞİK KRALLIK'TA İŞ YAPMAK KOLAY
 
Broga, Londra'nın Fintech alanında en büyük pazarlardan bir tanesi olduğunu anımsatarak, Birleşik Krallık’ın birçok fintech firmasına sahip olduğunu ve ülkenin yapay zeka konusunda da güçlü liderler arasında bulunduğunu açıkladı. Broga, Birleşik Krallık'ın Türkiye'den gelecek yatırımcıları desteklemek ve onlara yardım etmek için istekli olduğunu yineleyerek, Birleşik Krallık'ın girişimciler için fevkalade bir ülke olduğunu kaydetti. Birleşik Krallık’ın teknoloji şirketlerini ve teknoloji sektörü dışındaki şirketleri destekleme konusunda büyük bir ekosisteme sahip olduğunu vurgulayan Broga, Birleşik Krallık'ın iş yapmanın kolay olduğu özel bir ülke olduğunu dile getirerek, şirketlerin araştırma ve geliştirmede ticarileşmiş sınai mülkiyet haklarından elde edilen kazançlar için vergisel bir teşvik olan "Patent Box" rejiminden faydalanabileceğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol