kapat ikonu

Birleşik Krallık’ın gözü Türkiye’de

Lord Janvrin, Türkiye ile Birleşik Krallık’ın bazı yöntemlerle çalışabileceğinden bahsetti.

  • Sektörel
  • 27 Ekim 2018 13:11
  • Son Güncelleme: 27 Ekim 2018 13:49
Türkiye ile Birleşik Krallık’ın bazı yöntemlerle çalışabileceğinden bahseden Türkiye - Birleşik Krallık Ticaret Elçisi Lord Janvrin, iki ülke şirketlerinin birlikte çalışabileceği alanlardan bir tanesinin de üçüncü ülkelerde iş birliği yapmak olduğunu söyleyerek, bu tarz iş birliklerinin büyük potansiyel barındırdığını ifade etti.
 
ERDOĞAN VE MAY’İN HAZIRLADIĞI HEDEFLER TUTTURULDU
 
Janvrin, Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler konusunda uzun dönemli bir ilişki olacağını gördüklerini kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Theresa May tarafından hazırlanan ticari rakam hedeflerinin tutturulduğunu açıkladı. Janvrin, 2017’nin başında 20 milyar dolarlık ticarete ulaşıldığını hatırlatarak, şu anda bu rakamın 23 milyar dolara yükseldiğini duyurdu.
 
Bunun Birleşik Krallık için önemli bir ticari ilişki olduğunu dile getiren Janvrin, Birleşik Krallık şirketlerinin Türkiye pazarına uzun vadede yoğun bir ilgisi olduğunu vurguladı.
 
TÜRKİYE GENÇ VE BÜYÜK BİR ÜLKE
 
Janvrin, Türkiye'nin birçok alanında uzman kişinin bulunduğu genç ve büyük bir ülke olduğunu söyleyerek, iki ülkenin birlikte çalışabileceği büyük alanlar olduğunu yineleyerek, Türkiye'de uzun zamandan beri faaliyet gösteren birçok büyük Birleşik Krallık şirketinin bulunduğuna işaret etti.
 
İKİ ÜLKE BAZI YÖNTEMLERLE ÇALIŞABİLİR
 
Büyük şirketlerin Türkiye'de yatırım yapması için hem onlarla görüştüklerini hem de Türkiye'de organizasyonlarla birlikte konferanslar düzenlediklerini dile getiren Janvrin, iki ülkenin bazı yöntemlerle birlikte çalışabileceğini kaydederek, Türkiye ve Birleşik Krallık şirketlerinin birlikte çalışabileceği alanlardan birinin de üçüncü ülkelerle iş birliği yapmak olduğunu savundu. Janvrin, bu tarz iş birliklerinin büyük potansiyeller barındırdığını ifade etti.
 
Birleşik Krallık İhracat Finansman Ajansı'nın (UKEF) bu anlamda üçüncü ülkelerdeki iş birliklerini teşvik etme konusunda çok önemli bir kuruluş olduğunu vurgulayan Javnrin, Great Britsh Business Club'ın da bu piyasada olan ve bu piyasaya gelmeyi düşünen Birleşik Krallık'taki firmaları bir araya getirmede yararlı olabileceğini aktardı.
 
İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ TAMAMLAYABİLİR
 
Bu network olanaklarını teşvik etmenin şu ana kadar iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde kaydedilen başarılara bakıldığında büyük bir katalizör görevi gördüğünü aktaran Janvrin, Türkiye'nin inşaat, altyapı, sektörlerinde müthiş kuvvetli yönleri olduğunu, Birleşik Krallık’ın ise tasarımda, proje yönetiminde, sigortacılıkta, finansta uzman olduğuna dikkati çekerek, bunlar sayesinde iki ülkenin birbirini tamamlayabileceğini anlattı.
 
Janvrin, Birleşik Krallık olarak birlikte çalışabilecekleri yeni pazarları gözden geçirme konusunda çok istekli olduklarını söyleyerek, UKEF'in sağladığı olanakları kullanmanın, Birleşik Krallık'ın Afrika gibi bazı pazarlardaki bilgilerini aktarmanın iki ülkenin yeni pazarlarda çalışabileceği yeni projelere daha fazla değer katacağına inandığını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol