kapat ikonu

Birikimleriniz Kadar Kredi Kullanabilirsiniz!

Bankacılık sektöründe ortaya çıkan yeniliklere her geçen gün yenisi eklenirken artık birikimler kadar kredi almayı kolaylaştıran bir sistem gündeme geldi.

  • Kredi
  • 28 Mayıs 2019 19:55
Türk bankacılık sistemi içerisinde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu süreçte hükümet cephesinden de vatandaşların tasarruflarını artırma amaçlı bazı yeni çalışmalar gündeme getirilmişti. Özellikle krediye en çok ihtiyaç duyan alt gelir grubunun kredi almasını sağlamak ve süreci daha kolay hale getirmek için Yapı Tasarrufları Sandığı modeli geliştirilmeye başlandı. Bu sistem Almanya'da uzun zamandır son derece etkili biçimde kullanılıyor.
 
Çalışma uzun zamandır Türkiye Bankalar Birliği tarafından ilgili bakanlar ile bilikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gerçekleştiriliyor. Tüm yasal çerçeveler düşünülürken diğer çalışmalarla bir uyum içerisinde olması amaçlanıyor.
 
Yeni Model Türkiye İçin Uygun Görünüyor
 
yüksek enflasyona bakıldığı zaman benzer bir model olan Macaristan modeli gündeme taşınıyor. Enflasyon oranının Macaristan'da yüksek olmasına rağmen güvenilirlik oranının yüksek olması sebebiyle yüksek riskli durumlarda korumacı bir sistem olması açısından vatandaşların tercihleri doğrultusunda zarar etme olasılıklarının olmadığı bir kez daha dile getirildi. BES gibi şubelerden kredi satışları gerçekleştirilecek. Bu durumda bir anlamda maliyetlerin giderek düşürülmesine ve masrafların kısılmasına neden olacak.
 
Bu sistemin Türkiye çalışma sistemi içerisinde de son derece uygun olduğu düşünülüyor. Böylece vatandaşlar yeni sistemle birlikte birikimleri doğrultusunda kredi çektikleri için zarar etme ve ödeyememe gibi sorunları da ortadan kaldırmış oluyorlar. Bununla birlikte bu model ABD bankacılık sistemlerinde de sık sık kullanılıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol