kapat ikonu

Bireysel kredi borçluları sayısında dikkat çeken artış

Bireysel ve kredi kartı borçlarından dolayı yasal takibe alınan kişi sayısında dikkat çekici bir artış olduğu tespit edildi.

  • Kredi
  • 10 Mayıs 2016 23:40
  • Son Güncelleme: 19 Mayıs 2016 14:47
TBB Risk Merkezi'nin raporundan edinilen bilgilere göre bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla kredi kartı ve bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısında ciddi bir artış olduğu gözlemlendi.
 
Türkiye geneli bireysel kredi alımı değerlendirmesidnen çıkan sonuç batık kredilerin dikkat çekici bir biçimde artmış olduğunu gösteriyor. Türkiye genelinde bireysel kredi alan ve borcunu zamanında ödeyemeyerek yasal takip altına giren kişi sayısı yılın ilk dört aylık kısmında 2015 yılı verilerine kıyasla yüzde 18 oranında arttı ve 207 bin kişiye yükseldi.
 
TBB Risk Merkezi verilerinden elde edilen bilgilere göre, yılın ilk üç ayında bireysel kredi alarak veya kredi kartı kullanımları nedeniyle başlatılan yasal takip geçen yılın aynı zaman dilimine kıyasla yüzde 6.0 artış yaşadı. Kişi sayısı 466 binden 494 bine kadar çıktı.
 
Aynı yıl içinde birden fazla kredi kaydı bulunan kişilerin bir defa kaydı varmış gibi yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde; yasal takibe giren kişi sayısı yüzde 18 arttı ve 207 bin kişiye yükseldi.
 
Milliyet’in haberine göre TBB’den yapılan açıklamada, bir kişiye ait farklı zamanlarda yasal takibe düşen birden fazla kredi ve/veya kredi kartı borcu tespit edildiği için, aynı zaman dilimi içinde bireysel kredi veya kredi kartı borcudan ötürü yasal takibe giren kişi sayısı ise, yüzde 5 oranında artış yaşayarak 404 bin kişiye yükseldi.
Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol