kapat ikonu

Bireysel Emeklilik Sisteminde büyük değişiklik!

Son dönemlerde otomatik BES sistemi üzerinde yeni değişikliklerin yapılması adına harekete geçildi ve bu konuda çalışmalar devam ediyor.

Son dönemlerde otomatik BES sistemi üzerinde yeni değişikliklerin yapılması adına harekete geçildi ve bu konuda çalışmalar devam ediyor.
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayın sırasında ekonomiye dair bazı açıklamalarda bulundu. Bireysel emeklilik sisteminde yapılacak bazı değişiklikler hakkında konuşurken vatandaşların yaşamış oldukları mağduriyetlerin tamamının engellenmesi gerektiğine karar verildi. İki farklı sistemin geliştirilmesi için büyük bir çaba sarf edildiği öğrenildi. Bireysel emeklilik sistemi 18 yaşın üzerinde 45 yaşın altında olan vatandaşlar için hizmet verirken bu durumun sınırlarının biraz daha genişletilmesine karar verildi.
 
Yeni sistemle birlikte 18 yaşın altında olan vatandaşlar içinde imkanların sağlanması gerektiği özellikle belirtildi. Yapılan piyasa değerlendirmelerinin ardından emeklilik şirketlerinin yürütmüş oldukları çalışmanın yeterince açık ve yeterli olmadığına karar verildi. 18 yaşın altında birikim yapmaya başlamak ve emeklilik sürecini kısaltmak isteyen vatandaşlar içinde yeni bir çalışma düzeninin gerçekleştirilmesine karar verildi. Performansın yükselmesi, yatırım imkanlarının ve miktarlarının artırılması için bu düzenleme üzerinde bir süredir çalışıldığı öğrenildi.
 
Diğer değişiklik yapılması planlanan durumun ise cayma süresi üzerinde olduğu öğrenildi. 2 aylık cayma süresinin pek çok kişi üzerinde bir baskıya neden olduğu öğrenildi. Bu baskının ortadan kaldırılması adına sürenin uzatılması konusunda bazı görüşmeler yapılıyor. Vatandaşların üzerindeki baskının kaldırılmasının ardından sistemde kalma sürelerinin de bu sayede uzaması planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol