kapat ikonu

Birden Fazla Emekli Maaşı Alabilirsiniz! Şartlar..

Emeklilerin geçim sıkıntıları devam ederken bu süreç içerisinde bilinmeyenler aydınlatıldı. Bazı emeklilerin bazı şartlarda iki hatta üç maaş kadar haklarının olduğu dile getirildi.

Günümüzde emeklilerin büyük bir kısmı yaşam şartlarının pahalı olmasından şikayet ediyorlar. Bu süreçte maddi açıdan zorluk yaşadıklarını sık sık dile getiriyorlar. Ancak bazı emeklilerin çift maaş alma hakları bulunuyor. Bu durumdan haberdar olmadıkları ise herhangi bir başvuruda bulunmuyorlar. Peki hangi emeklilerin çift maaş alma hakkı var? Çift maaş almak için şartlar neler?
 
Sosyal güvenlik kurumu bazı şartları taşıyan kişilere çift emekli maaşı veriyor. Bu durum genellikle kadınlara daha çok tanınan bir hak olarak ifade ediliyor. Sadece emeklilerin yararlanmadığı aynı zamanda dul ve yetimlerinde bu imkanlardan yararlandıkları öğrenildi. Dul kavramı denildiği zaman sadece kadınlar akla geliyor ancak bu durumda erkeklerinde bu kavram içine girdikleri ifade ediliyor. Pek çok kişi haklarını tam olarak bilmediği için herhangi bir başvuruda bulunmuyorlar.
 
Hatta Emekli Maaşı Sayısı 3'e Çıkabilir
 
Emekli maaşları kişinin hangi sigortaya bağlı olduğuna kesinlikle bakmıyor. Örnek vermek gerekirse SSK emeklisi bir kadının Bağkur emeklisi olan kocasının ölmesiyle birlikte kocasından ikinci bir maaş alması mümkün.
 
Bazı durumlarda ise üç farklı emekli maaşı alınabiliyor. Kocasının ölümünden sonra kendi aylığı dışında kocasından da dul aylığı alan kadın Emekli Sandığı'ndan emekli olmuş ölen babasının maaşını da yetim aylığı olarak alabiliyor. Bu durumda 3 maaş almaya hak kazanıyor. Ancak bunun için başvuru yapılması gerekiyor. ancak bu sistemden memur emeklilerinin mahrum bırakılması çeşitli tartışmalara sebep oluyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol