kapat ikonu

Bir Gün Çalışanlar Bile O Parayı Alabilecekler

Kıdem tazminatı sistemi içerisinde yeni bir değişiklik yapmasının ardından bir gün bile çalışan kişinin hakkı verilecek.

Kıdem tazminatı fonu hakkında yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yapılacak düzenlemeler hakkında birtakım açıklamalarda bulunmuştu. Kıdem tazminatı sisteminin yeniden düzenlenmesi ile birlikte 82 milyon kişinin haklarının korunması amaçlanıyor. Yeni kıdem tazminatı sistemi içerisinde fonlu sistemin başlatılması amaçlanıyor.
 
Kıdem Garanti Fonunun kurulması amaçlanıyor. Bu fonların gelire endeksli bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Her çalışanın hak ettiği para bu sistemle birlikte ödenmiş olacak. İsterse kişi bir gün bile çalışmış olsun fonda biriken paranın kişiye ödenmiş olacağı ifade edildi. Fonların yatırım alanları ise devlet kontrolünde olacak ve devlet tarafından belirlenecek.
 
Kıdem Tazminatı Fon Tarafından Ödenecek
 
Ekonomi yönetimi tarafından hazırlanan sistem ile birlikte Kıdem Tazminatı Fonu ve Kıdem Garanti Fonu olmak üzere iki ayaklı bir sistemin oluşturulması amaçlanıyor. Bu sistemin tam olarak oturtulmasının ardından kimsenin mağdur olmayacağı belirtildi.
 
Fon sistemi ile birlikte kişilere gelir getiren bir sistemin oluşturulması amaçlanıyor. Sosyal taraflarda bu sürece dahil edilecek. Kişilerin tüm hakları istisnasız bir şekilde sadece bir günlük çalışma süresi olsa bile ödenecek. Kıdem tazminatı fonunun bireysel emeklilik sistemi içerisine entegre edilmesi ve böylece devlet destekli bir emeklilik sisteminin oluşturulması amaçlanacak. Devlet kontrolünde gerçekleştirilecek olan birikimler çalışanın hesabında birikmeye devam edecek. Ancak bu süreci devlet yakından kontrol edebilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol