kapat ikonu

Bilinçlenen Tüketici Yerli Üretimlere Yöneliyor

Yapılan bir araştırma sonrasında tüketici profilleri incelendi ve bilinçli tüketicilerin yerli ürünleri tercih ettiği ortaya çıktı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir araştırma hazırlandı. Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu çerçevesinde Türkiye'de bulunan tüketicilerin büyük bir kısmı incelendi. Yapılan genel araştırmalar sonrasında Türkiye'de bulunan tüketicilerin yüzde 37'lik bir kısmının yerli ürün tercih ettikleri öğrenildi. Ancak bilinç seviyesinin yükselmesi ile birlikte bu oranın yüzde 42.2 seviyelerine kadar çıkması dikkat çekici bir ayrıntı olarak ifade edildi. Tüketicilerin alışverişleri sırasında markaya büyük önem verdikleri ifade edildi.
 
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bu araştırmanın ardından 26 ilde gerçekleştirilen incelemede genellikle 18 yaş üstü katılımcıların alışveriş seçimleri değerlendirme içine alındı. 2 bin 242 tüketicinin katılımı sonrasında gerçekleştirilen bu sistem içerisinde beklenenden çok daha şaşırtıcı bilgilerin elde edildiği öğrenildi.
 
İnternet Üzerinden Kıyafet Alışverişi Yapılıyor
 
Tüketicilerin büyük bir kısmı interneti alışveriş amaçlı olarak kullanılıyor. Genellikle kıyafet alışverişi için kullanılan bu sistemde yaş aralığının ise üniversite ve üzerin öğrenim düzeyin olan 25 ile 34 yaş aralığında olan kişiler olduğu ifade edildi. Alışveriş seçenekleri arasında ise en fazla kıyafet geliyor.
 
Yapılan alışverişlerde yaşanan çeşitli sorunlara ve hatalı ürün gönderimlerine karşı yüzde 30'luk ciddi bir oranda tüketicilerin kendi haklarını aramadıkları ortaya çıktı. Bu rakam ise son derece ciddi. Araştırmanın asıl dikkat çeken sonucu ise tüketici bilinci hakkında. Bilincin artması halinde yerli ürünlerin kullanımının arttığı bu sebeple aslında tüketicilerin bilinçlerinin artırılması gerektiği ifade ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol