kapat ikonu

BİK'ten resmî ilan fiyat tarifesi teklifi

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Arslan, gazeteler için hazırlanan resmî ilan sütun-santim fiyat teklifinin Cumhurbaşkanlığına sunulduğunu duyurdu.

  • Gündem
  • 02 Aralık 2018 00:06
  • Son Güncelleme: 02 Aralık 2018 00:28
Genel kurulun 50 binin altındaki gazeteler için 12,5 TL olan sütun-santim fiyatını 15 TL, 50 binin üzerinde tiraja sahip gazetelere ilişkin ise 40 TL olan resmî ilan sütun-santim fiyatını da 45 TL olarak Cumhurbaşkanlığına teklif edildiğini bildiren Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla birlikte bu teklifin hayata geçeceğini anlattı.
 
YAZILI BASIN ÇOK GÜÇLÜK İÇİNE GİRDİ
 
Arslan, yazılı basın kurumlarının resmî ilan fiyat tarifesi konusunda alınacak kararı beklediğini anımsatarak, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik güçlüklerin yanı sıra özellikle yazılı basının çok daha fazla güçlük içine girdiğini öne sürdü. Temel girdilerinin ithal maddelerden oluştuğunu ve dolar üzerinden artışlar yaşandığına dikkati çeken Arslan, bunların telafi edilebilmesine ilişkin resmî ilan fiyat tarifesinin öneminden bahsetti.
 
TEKLİF CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ONAYINA SUNULDU
 
BİK’in 50 binin altındaki gazeteler için 12,5 TL olan resmî ilan sütun-santim fiyatını 15 TL, 50 binin üzerinde tiraja sahip gazetelere ilişkin ise 40 TL olan resmî ilan sütun/santim fiyatını 45 TL olarak Cumhurbaşkanlığına teklif edildiğini söyleyen Arslan, teklifin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulduğunu yineledi.
 
TUTULMASI ZORUNLU DEFTERLERE İLİŞKİN YENİ DÜZENLEME
 
Arslan, yazılı basın kurumlarını ilgilendiren bir diğer önemli değişikliğin ise tutulması zorunlu defterlere ilişkin olduğunu hatırlatarak, dijital ortamda defterlerin tutulduğunu, tiraj ve diğer asgari satış, asgari personel miktarının da yine elektronik ortamda tutulduğunu kaydetti. İki taraflı bir sistem işlerken Genel Kurul'da alınan kararla bu sistemin teke indirilerek, bürokrasinin de azaltıldığını ileri süren Arslan, gazete sahiplerinin takiplerini kolaylaştıran bir sistemin nisan ayından itibaren yürürlüğe gireceğini vurguladı.
 
ERDOĞAN ONAYLARSA SEKTÖRE CAN SUYU OLACAK
 
Arslan, alt vasıflı gazetelerin bekleme sürelerinin 12 aydan 18 aya çıkarıldığına dikkati çekerek, bu Genel Kurul kararlarının, özellikle resmî ilan fiyat tarifesinin kısa sürede hayata geçmesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uygun görülüp onaylanması hâlinde sektöre bir can suyu olacağını savundu.
 
SEKTÖRÜN ELİNİ RAHATLATMAK İÇİN İNDİRİME GİDİLDİ
 
BİK'in ağustosta olağan, eylülde de bir olağanüstü genel kurul yaptığına işaret eden Arslan, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun mevzuat üretme imkânına sahip olduğunu belirterek, sektörün elini rahatlatmak için asgari satışlarda ve yüz ölçümlerde indirime gidildiğini açıkladı. Arslan, böylece maliyetlerin yüzde 40'a yakın düşürülmesinin sağlandığına değinerek, bu dönemi daha rahat atlatmak için de önemli bir dayanak olduğunu ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol