kapat ikonu

Beyaz et sektörünün gözü Çin'de

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Koca, yeni pazarlarla ilgili çalışmaların bulunduğunu belirterek, özellikle Çin'e ihracat konusunda ilgili bakanlıkların çalışmalarının başladığını açıkladı.

  • Sektörel
  • 30 Ocak 2019 15:18
  • Son Güncelleme: 30 Ocak 2019 15:28
Gazetecilere konuşan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, beyaz et sektöründeki gelişmelerden bahsederek, sektörün en fazla ihracatı geçen sene yaptığını bildirdi. İhracatta 500 bin tonu geçtiklerini anımsatan Koca, geçen sene 2017 yılına nazaran yüzde 10 civarında artışın bulunduğuna işaret ederek, bu sene de bu rakamların korunacağını, parasal olarak biraz daha iyi rakamlara ulaşılacağını ifade etti. İhracatta en önemli pazarın yine Irak olacağına dikkati çeken Koca, ihracatın yüzde 50'sinden fazlasını bu ülkeye gerçekleştirdiklerini dile getirerek, Türkiye olarak bu ülkeye iyi hizmet verdiklerini ve Irak pazarında her geçen gün daha da büyüdüklerini öne sürdü.
 
YENİ PAZARLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR VAR
 
Koca, onların ihtiyacı olduğunu ve kendilerinin de onlara ürün sattığını vurgulayarak, şu anda yeni pazarlarla ilgili bazı çalışmaların bulunduğunu duyurdu. Özellikle Çin'e ihracat konusunda ilgili bakanlıkların çalışmalarının başladığını aktaran Koca, önümüzdeki aylarda bunun da çözüleceğinin müjdesini vererek, Rusya pazarının bir dönem gündeme geldiğini ancak alternatif bir pazar olmadığını savundu. Koca, Japonya pazarının da açıldığını, Japonya gibi bir ülkenin Türkiye’den ürün almasının sektörün itibarı açısından çok önemli olduğunu iddia ederek, bu tür pazarların özel talepler, özel ürünlerle geldiğini söyledi. Koca, yavaş yavaş onların da taleplerinin öğrenildiğini kaydederek, ona göre üretim yapıldığını açıkladı.
 
TMO’NUN MISIR FİYATINI KONTROL ALTINA ALMASI GEREK
 
Sektörün girdi artışlarından etkilendiğini ve mısır fiyatlarının yükselme trendine girdiğini savunan Koca, mısır sezonu bittiği için ana talebin bununla ilgili olduğunu belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisinin uygulayacağı politikalarla bunu kontrol altına alabileceğini söyledi. Koca, hububat piyasasını TMO’nun kontrol ettiğini hatırlatarak, onun için devreye girip dengelemeyi gerçekleştirebileceğini anlattı.
 
TÜKETİMLE İLGİLİ SIKINTI YOK
 
Sektörün 2019 performansı ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak için henüz erken olduğunu söyleyen Koca, geçiş sürecinde bulunduklarını, bu geçiş sürecinden sonra daha rahat yorumlar yapılabileceğini öne sürerek, bu süreçte çok sorunlarla ortaya çıkmak istemediklerini beyan etti. Koca, Türkiye'de ekonomik konularda biraz dar boğazdan geçildiğini, fakat bunu hep birlikte bütün kesimlerle beraber atlatmak gerektiğini ifade ederek, şu anda tüketimle ilgili sıkıntının bulunmadığını, ancak üretimi artırmanın şart olduğunu vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol