kapat ikonu

Beyaz eşyada ÖTV kalıcı olarak kaldırılsın talebi

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Güler, ÖTV’nin beyaz eşya sektöründe geçici olarak değil kalıcı olarak kaldırılmasını talep etti.

Gazetecilere konuşan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, beyaz eşyada Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sıfırlanmasının iç piyasadaki büyümeyi olumlu etkilediğini ifade ederek, ÖTV’nin sektörde geçici olarak değil kalıcı olarak kaldırılmasını talep etti.
 
Sektörün buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın olmak üzere 4 beyaz eşyada 2018 yılında ihracattaki yüzde 6’lık büyümeye rağmen iç satışlardaki yüzde 17’lik daralma nedeniyle toplamda yüzde 1 civarında daraldığı bilgisini paylaşan Güler, büyük beyaz eşya satış adedinin 2017 yılındaki 25,7 milyondan 2018 yılında 25,4 milyona düştüğünü ifade ederek, alt birimlere bakıldığında ihracatın aslında toparlayan bacak olduğunu belirtti. Güler, ihracatın yüzde 5,7 büyüdüğünü anımsatarak, bu büyümenin aslında iç piyasada görülen sıkı daralmanın yumuşamasını sağladığını söyledi.
 
2018’DE YÜZDE 17,2 DARALMA
 
İç piyasada daralmanın 2018 yılının 12 ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 17,2 olarak gerçekleştiğini bildiren Güler, bu daralmanın da aslında çok sürpriz olmadığını öne sürerek, Ağustos 2018’den sonra görülen para piyasalarındaki ve reel sektördeki türbülansın aslında tüketime de son derece olumsuz bir şekilde yansıdığını dile getirdi.
 
YILLIK SATIŞ ADEDİ 25 MİLYONA DAYANDI
 
Güler, Ağustos-Aralık 2018 dönemine bakıldığında iç piyasanın yüzde 24,8 daraldığını, ihracatın da yüzde 6,8 büyüdüğüne dikkati çekerek, verilerin paylaşıldığı 1998 yılından beri ihracat ve iç piyasanın 2000’li yıllarda 5 milyon adetken yıllık satış adedinin 2018’de 25 milyona dayandığını vurguladı. Güler, sektörün Türkiye’ye senelik net 3,5 milyar dolar döviz kazandırdığına işaret ederek, cari açık oluşturan değil kapatan bir sektör konumunda bulunduklarını kaydetti.
 
‘’ÖTV KALDIRILSIN’’ TALEBİ
 
Beyaz eşyada ÖTV’nin sıfırlanmasından da bahseden Güler, ÖTV’nin devreye girdiği anda tüketimin daha öngörülebilir hâle geldiğini ve iç piyasadaki büyümenin olumlu anlamda etkilendiğinin altını çizerek, ÖTV’nin sektörde geçici olarak değil kalıcı olarak kaldırılmasını talep etti. Güler, hemen akla ‘bütçe açığını ne olacak?’ sorusunun geleceğini anımsatarak, bunu da hesapladıklarını, istikrarlı bir şekilde sektörün büyüdüğü zaman devletin elde edeceği kurumlar vergisi gelirinin, brüt kârın bütün sektördeki KDV etkisinin geliri, muhtasar geliri gibi kalemlerin burada devletin kaybını kat kat karşılamış olacağını öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol