kapat ikonu

BES'ten cayanlar 2019 bitmeden sisteme otomatik dâhil edilecek

BES'teki mevzuat değişikliği ile ilgili konuşan TSB Yönetim Kurulu Üyesi Erkan, 1 Ocak 2017'de sisteme dâhil olarak cayma ya da ayrılma hakkını kullanan herkesin topluca 2019 bitmeden sisteme dâhil edileceğini duyurdu.

  • Gündem
  • 27 Aralık 2018 20:40
  • Son Güncelleme: 27 Aralık 2018 20:42
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Hayat Emeklilik AŞ Genel Müdürü Mehmet Uğur Erkan, Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki (BES) yeni düzenleme ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erkan, işverenleri tarafından sisteme dâhil edilip cayma ya da ayrılma hakkını kullananların, 3 yıl içinde bir kereliğine daha dönebileceğini anımsatarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın söz konusu süreyi 1 yıla kadar azaltabileceğini veya 5 yıla kadar artırabileceğini aktardı.
 
BAKANLIK SÜREDE ESNEKLİK SAĞLADI
 
Mevzuat değişikliği ile bu sürenin 3 yıla kadar çıkarıldığını anlatan Erkan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu süreyi 5 yıla kadar uzatılabileceğine dair esneklik de sağladığına değinerek, 2017 yılında sisteme girmiş, cayma veya ayrılma hakkını kullananların, hâlâ aynı iş yerinde çalışıyorsa ve 2018 yıl sonu itibarıyla 45 yaşını doldurmadıysa BES’e alınabileceğini vurguladı.
 
TEMMUZ, EYLÜL YA DA ARALIK AYINDA MEVZUAT AÇIKLANACAK
 
Erkan, kendilerinin de sigorta şirketleri olarak bu çalışanları nisan ayında dâhil edeceklerini söyleyerek, mevzuat değişikliğindeki 3 sene içinde bir defalığına sisteme dönülmesinden kasıt, 1 Ocak 2017'de sisteme dâhil olup, cayma ya da ayrılma hakkını kullanan herkesin topluca 2019 bitmeden sisteme dâhil edileceğine işaret etti. Erkan, bunun temmuz, eylül ya da aralıkta yapılabileceğini ileri sürerek, bununla ilgili bir mevzuatın açıklanacağını duyurdu.
 
OTOMATİK KATILIMA GEÇ KALANLARA ‘’AF’’
 
Otomatik katılıma çalışan sayısına göre kademeli geçişin yapıldığını dile getiren Erkan, bazı firmaların temmuzda girmesi gerekiyorken mart ayında girdiğini hatırlatarak, bazılarının da sisteme geç dâhil olduğunu, mevzuatın tarif etmediği standartlarda sisteme dâhil olanların girdikleri tarihin bu düzenlemede kabul edildiğini vurguladı. Erkan, 1 Temmuz 2018'de 10 ila 49 çalışanı olan özel sektörün otomatik katılımla BES'e dâhil olduğunu ifade ederek, burada firmaların yüzde 73'ünün dâhil olduğunu, yüzde 27'sinin de sisteme girmediğini anlattı. Bunlara da aslında bir anlamda 'af' getirildiğini savunan Erkan, bu yönetmelik yayımlandıktan sonra 2 ay içerisinde bu firmaların sisteme girmeleri hâlinde yükümlülüklerini yerine getirmiş olacağını kaydetti. Erkan, bunun sisteme dâhil olmakta geç kalan şirketler için iyi bir haber olduğunu ifade ederek, ayrıca yeni kurulmuş firmaların ne zaman bu kapsama girmesi gerektiğinin belirlendiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol