kapat ikonu

BES’ten ayrılan kişi sayısı 571 bine ulaştı

Otomatik katılım sistemi aracılığıyla BES’e dahil olan 1.6 milyon kişiden 571 bini sistemden ayrıldı. Böylece sistemden çıkanların oranı yüzde 34’e ulaşmış oldu.

  • Gündem
  • 20 Şubat 2017 20:35
  • Son Güncelleme: 20 Şubat 2017 20:36

1 Ocak 2017 ‘den itibaren binlerce çalışan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girdi. Peki şu ana kadar kaç kişi cayma hakkını kullanarak sistemden çıktı? Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve BES’te cayma hakkını kullanan kişi sayısının 571 bin olduğunu ifade etti.

Otomatik Katılım Sistemi’nde 1 milyon 87 bin katılımcı yer alıyor. Bireysel emeklilik sistemine devlet tarafından destek sağlanırken, vatandaşlara ikinci kez emekli olma fırsatı sunuluyor. Bu sisteme dahil olanlar 100 lira karşılığında 25 lira destek alıyor.

Son elde edilen verilere göre, 15 Şubat tarihine kadar toplam 1 milyon 658 bin kişi Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yaptı. Bu rakam 1000 ve üzeri eleman çalıştıran şirketlerin yüzde 90’ına denk geliyor. 1 Ocak ile 15 Şubat tarihleri arasında sistemden çıkanların sayısı ise 571 bin civarında. Yani sistemde kalanların sayısı şu an itibariyle 1 milyon 87 bin.

Çalışanlar BES’ten neden ayrılıyor?

- Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tam olarak anlatılamaması,

- Kesilen prim tutarının bazı kesimlere göre yüksek seviyede olması,

- Sosyal medya ortamında BES’e yönelik olumsuzlayıcı ifadeler kullanılması ve sistemden hemen çıkmayanların ceza ödeyeceğinin iddia edilmesi,

- Çalışan kişilerin sistemden hemen çıkabileceği ve çıkarken de biriken tüm primleri tek seferde alabileceği pek çok kişi tarafından bilinmiyor,

- Halihazırda BES kullanan kişiler, eskisine mi devam edeceğini yoksa yenisini mi iptal ettireceği konusunda tereddüt yaşaması,

- Otomatik katılım sistemini tercih edenler 100 liraya 25 lira destek alıyor. Bu desteğin farkında olmayan ya da getirilerin düşük olacağını tahmin eden kişiler sistemden çıkma hakkını kullanıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi, 45 yaş altı kamu ve özel sektörde çalışan tüm vatandaşları kapsıyor. İkinci defa emekli olma şansını değerlendirmek isteyen kişiler BES’te kalmayı tercih ediyor. Sizde Otomatik Katılım Sistemi sayesinde para biriktirme şansını yakalayabilirsiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol