kapat ikonu

BES’te otomatik katılım sistemi geliyor

TSB Genel Sekreteri Akif Eroğlu Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığına dikkat çekerek sosyal güvenlik sistemlerinin de sinyal verdiğini belirtti. Eroğlu, bireysel emeklilik sisteminde otomatik zorunlu katılımın sağlanmasıyla ilgili açıklamalarda da

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Akif Eroğlu, yaşlanan nüfus nedeniyle sosyal güvenlik sistmelerinin zora girdiğini ve düzenli iş hayatında olan insanların tasarrufa önem vermesi gerektiğini ifade etti.
 
TSB’nin gündeminde yer alan konu bireysel emeklilik sisteminde otomatik kurgunun hayata geçirilmesinin gerekliliği yer aldı.
 
TSB’nin düzenlemiş olduğu Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Panelinde konuşan Eroğlu,
“Her şeyden önce otomatik katılım hükümetin gündeminde. Hazirana kadar kanunlaşması bekleniyor. Sektör olarak sürekli hazine ve ilgili taraflarla görüşüyoruz ki sistem doğru kurgulansın” şeklinde konuştu.
 
TSB’nin panelinde konuşan Dünya Bankası ekonomistlerinden Kamer Özdemir, tasarruf ve büyüme ilişkisine değindi. Bu durumun dünyada çok konuşulduğuna dikkat çeken Özdemir, tasaruf oranı ile kişi başına düşen milli gelir arasında düzenli bir ilişki olduğunu belirterek, ‘Türkiye’ye baktığımızda mili gelire kıyasla tasarruflar düşük seviyede” dedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol