kapat ikonu

BES'te ödeme zorluğu yaşayanlara 3 ay erteleme fırsatı

Bireysel Emeklilik Sisteminde ödeme zorluğu yaşayan kişiler ödemelere 3 ay ara verebilir. Sistemden tamamen çıkmak yerine ara veren kişiler haklarını kaybetmiyor. İşte tüm çalışanları ilgilendiren BES kararı…

  • Gündem
  • 23 Ocak 2017 10:48
  • Son Güncelleme: 23 Ocak 2017 10:52
2017 yılı itibarıyla bin ve üzeri eleman çalıştıran şirketlerin tamamı Bireysel Emeklilik Sistemine geçiş yaptı. Fakat mali açıdan sıkıntı yaşayan kişilere yönelik sevindirici haber geldi. Sisteme para aktarma konusunda sıkıntı yaşayan kişiler isterse ödemelerine 3 ay ara verebilir.
 
3 ay dolduktan sonra BES hesabınız için yeniden kesintiler yapılmaya devam edilecek. Dolayısıyla kesinti yapılmasını talep eden kişilerin mali problemleri devam etmesi halinde yeniden ara verebilecek. Sistemden ayrılanlar kendilerine sunulan hakları kaybedeceği için ayrılma yerine ara vermeleri son derece faydalı olacaktır.
 
Vatandaşın ara verme talebinin emeklilik şirketi ya da işverenden hangisi tarafından karşılanacı ise işveren ve emeklilik şirketi arasında yapılacak olan görüşmenin ardından netlik kazanacak. Çalışan BES’ten ayrılma talebini güvenilir elektronik ortam, elden teslim yoluyla veya posta aracılığıyla iletebilecek. Herkesin de bildiği üzere sisteme otomatik katılım ücreti esas kazancın yüzde 3’ü düzeyinde olacak. Fakat bu tutar minimum düzeye denk geliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi aracılığıyla daha çok para biriktirmek isteyenler ise maaşından fazla kesinti yapılmasını talep edebilir.
 
Devlet katkısı bir defaya mahsus verilecek
 
Bireysel Emeklilik Sistemi otomatik katılım süreci resmen başladı ve temel özellikleri neredeyse tüm çalışanlar tarafından biliniyor fakat bu sistemin keşfedilmeyi bekleyen bazı özellikleri daha bulunuyor. Örneğin yalnızca bir gün çalışmış ve daha sonraki süreçte işten ayrılmış olan kişiler de sisteme dahil edilecek. Yani bir gün bile çalışan kişiler sistemde yerini alabilecek.
 
Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılan bir kişi tekrar sisteme dahil olmak istediğinde 1.000 TL olan başlangıç devlet katkısını tekrar alamayacak. 1.000 TL değerindeki bu devlet katkısı sadece bir defaya mahsus verilmektedir.
 
Herhangi bir sebepten ötürü iş değişikliği yapan kişiler ise yeni iş yerlerinde otomatik katılım sürecine dahil olabilir ve birikim yapmaya devam edebilir. Yeni işe giren kişiler işveren tarafından sisteme dahil edilebilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol