kapat ikonu

BES’te maaştan ilk kesinti 15 Nisan’da

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile birlikte 45 yaş altı çalışanların maaşından kesintiler başlıyor. Memurların ilk kesintisi 15 Nisan’da gerçekleştirilecek.

BES ile birlikte tüm 45 yaşın altındaki çalışanların maaşından kesinti yapılacak. 45 yaş altındaki memurlar da dahil olmak üzere tüm çalışanlar sistem gereğince maaşlarının bir kısmını biriktirmek üzere verecek. maaştan kesinti şeklinde yapılacak uygulama 15 Nisdan tarihinde başlıyor.
 
 
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ 45 yaş altı tüm çalışanlar (memurlar dahil) için zorunlu hale getirilmişti. Daha önce BES’i olsun olmasın 13 milyon çalışan bu kapsama alınmıştı. Sistem kademeli işliyor. İlk uygulama 1 Ocak’ta başladı. Ocak itibarıyla 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektörde toplam 1.8 milyon kişi zorunlu BES’e girdi. Bunlardan 836 bini kaldı, 974 bini sistemden çıktı.
 

 

Maaşlarda 53-399 arasında azalma olacak

 
Posta'da yer alan habere göre; 250-999 kişi çalışanı olan özel sektör ile kamu kurumları için zorunlu BES, 1 Nisan itibarıyla başlayacak. 2.5 milyon memur ile 1.5 milyon özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon kişi daha otomatik olarak sisteme girecek. Bu grupta olanlar harcama ya da ödeme yapacaksa maaşında azalma olacağını göz önünde bulundurmalı. Çünkü aylık kazanca göre maaşlarda 53-399 lira arasında azalma olacak.

 

 

Asgari ücretliden en az ayda 53 lira kesilecek

 
Aylık kesinti ‘prime esas kazanca’ göre yapılacak. Peki bu ne demek? Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilen kazanç (brüt ücret) demek. Bunun içinde ücret, prim, ikramiye gibi ödemeler, özel sağlık sigortasına ödenen tutarlar yer alıyor. Asgari ücretli çalışansanız, maaşınızdan aylık en az 53 lira, yılda 636 lira kesilecek. Kazanç arttıkça kesinti de artacak. Sisteme giriş zorunlu ama 2 ay içinde cayma hakkınız var.
 
 

Cayma hakkı ile ilgili işlemler

 
Cayma hakkı, BES’e dahil olduğunuz bildirildiği tarihten geçerli olmak üzere 60 gün içinde kullanılacak. Bu yasal bir hak. Cayma hakkı talebinizi Bireysel emeklilik şirketine çağrı merkezi, faks, posta ve e-mail ile bildireceksiniz. Bildirim ulaştıktan sonra emeklilik şirketi ödeme talimatını iptal ettirecek, varsa yapılan tüm ödemeleri (katkı payı, giriş aidatı gibi) 10 iş gününde iade edecek. 10 günlük süre gecikirse emeklilik şirketi faiz ödeyecek. 60 günü geçirirseniz yine aynı yöntemle cayabilirsiniz.
 

Sisteme hangi meslek grubu nasıl dahil olacak?

 
100-249 çalışanı olan iş yerleri 1 Temmuz 2017’de.
 
50-99 çalışanı olan iş yerleri, mahalli idareler ve KİT’ler 1 Ocak 2018’den itibaren.
 
10-49 çalışanı olanlar 1 Temmuz 2018’de.
 
 
5-9 çalışanı olanlar 1 Ocak 2019’da.
 
Çalışan sayısı 1-5 arasında olan iş yerleri ise kapsam dışı.
 

 

Çalışan memurlardan en az ayda 60 liralık kesinti yapılacak

 
Milyonlarca memurun maaş aldığı tarih olan 15 Nisan’da kazancından yüzde 3 oranında kesinti yapılarak BES hesabına otomatik aktarılacak. Kesinti, 2008’den önce ve sonra memurluğa başlayanlar için farklı olacak. Bu kapsamda maaşlar en az 60 en çok 131 lira azalacak.
 

Memurların başvurusu otomatik yapılacak

 
Memurun otomatik BES’ini çalıştığı kurum yapacak. Başvuru gerekmiyor. Mevcut durumda memurun maaşında yüzde 16 SGK (emekli), yüzde 15 Gelir Vergisi, binde 7.59 Damga Vergisi kesintisi var.
Posta
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol