kapat ikonu

BES'e otomatik katılımda yeni dönem

BES'e otomatik katılım yönetmeliği değişirken, cayma hakkını kullananların 3 sene içerisinde sisteme dönebileceği öğrenildi.

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılanlardan cayma ya da ayrılma hakkını kullananların 3 yıl içinde bir kereliğine tekrar sisteme dâhil edileceği açıklandı.
 
Söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararı, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden elde edilen bilgiye göre, sistemden ayrılan çalışanlar, 2 yılda bir otomatik olarak yeniden sisteme eklenmesine ilişkin madde yeniden düzenlendi. Söz konusu maddeye göre karar, 3 yıl içinde bir defalığına olacak şekilde yeniden revize edildi. Öte yandan bakanlığın söz konusu süreyi 1 yıla kadar azaltabileceği, 5 yıla kadar artırabileceği vurgulandı.
 
OTOMATİK BES’E KATILIM TARİHLERİ KARARLAŞTIRILDI
 
Düzenleme ile birlikte çalışanların işverenleri aracılığıyla otomatik olarak BES'e dâhil edilecekleri tarihler de kararlaştırıldı. Tedrici katılım uygulamasında ortaya çıktığı görülen bazı tereddütlerin giderilmesine ilişkin düzenlemeler yapılırken, öte yandan işverenin tercihine bırakılmak üzere sisteme erken girişlere imkânın da tanındığı belirtildi.
 
ÇALIŞANLARIN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI AMAÇLANIYOR
 
Yeni düzenleme ile birlikte tedrici katılım takviminde bulunan tarihten önce sisteme giriş yapan işverenlere cezai yaptırım uygulanmaması ve sistemde sürecek tasarruf yapmaya devam eden çalışanların hak ve menfaatlerinin korunmasının amaçlandığı vurgulandı.
 
ÇALIŞANLARIN EN GEÇ 2 AY İÇİNDE SİSTEME DÂHİL EDİLMESİ GEREK
 
Düzenleme ile birlikte sistemin başlangıcından itibaren olan dönemde çalışanlarını otomatik emeklilik planına eklemesi gerektiği hâlde bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlerin, en geç 2 ay gibi bir sürede kendilerine bağlı çalışanların ücretlerinden kesecekleri katkı paylarını emeklilik şirketine aktarmaları hâlinde, katkı payının emeklilik şirketine nakden intikal ettiği tarihten itibaren çalışanlarını emeklilik planına dâhil etmiş ve yükümlülüklerini yerine getirmiş olarak kabul edileceği bildirildi. Çalışan sayısının 5-9 arası olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar ile SSK’nın geçici 20'nci maddesi ile birlikte kurulmuş sandıkların iştirakçisi olarak çalışmalarını sürdürenlerin, en geç 1 Ocak 2019 tarihinden sonraki ilk ücret ödemesinden işverenleri tarafından kesilerek emeklilik şirketine aktarılan katkı payının, emeklilik şirketine aktarılması ile emeklilik planına dâhil edilmesi gerekeceğine işaret edildi.
 
Düzenlemeyle söz konusu katılım takviminde belirlenen tarihler arasında ya da 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yeni faaliyete başlayacak işverenler için sisteme giriş tarihlerin de belirlendiği aktarıldı.
 
BES’TE YÖNETMELİK DE DEĞİŞTİ
 
Ayrıca BES hakkındaki yönetmelik de değişti. Söz konusu yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, bireysel emeklilik sistemine dâhil olma, birikimin aktarımı, sistemden ayrılma ve emeklilik hakkının kullanımı gibi operasyonel süreçlerin iyileştirilmesine ve netleştirilmesine yönelik düzenlemelere gidildiği belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol