kapat ikonu

BES'e katılanlar hiç fon değişikliği yapmadı!

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılanların 6 kez fon değişim hakkı olmasına rağmen yüzde 83'ü böyle bir değişikliğe hiç başvurmadı.

  • Piyasalar
  • 09 Ekim 2019 09:09
  • Son Güncelleme: 09 Ekim 2019 09:15

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES), dahil olan katılımcıların yüzde 83’ü fon değişimine başvurmadı. Sistemdekilerin büyük bir bölümü, yılda 6 kez yatırım fonu tipini değiştirme hakkı olmasına rağmen birikimlerinin yönetim hakkını hiç kullanmadı. Bu hakkı kullananların oranı binde 4 olarak tespit edildi.

Vatandaşların emeklilik yıllarındaki birikim umudu olan BES’te yatırılan primlerin yönetimi kritik bir öneme sahip. BES fonlarının değişimi ve fon yönetimi katılımcılar tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyor. 6.8 milyonu gönüllü, 5,2 milyonu otomatik katılımla sisteme dahil olan 12 milyon katılımcının sistemde biriktirdiği 115 milyar lira tasarrufu bulunuyor.

Bu tasarruflar, bireysel emeklilik ve fon yönetim şirketleri tarafından piyasaya sürülen fonlarda değerlendiriliyor. Fonların yönetimi profesyonel olsa da bu fonların çeşitleri ve tercihi tamamen katılımcılara bırakılıyor. Yani sisteme dahil olan katılımcılar farklı stratejilere sahip onlarca fon tipi arasından seçim yaparak, kendi fon dağılımlarını belirleyebiliyor.

Vatandaş fon tiplerinden habersiz

Yasal mevzuat, katılımcılara fonlarını seçme ve fon dağılımlarını yılda 6 kez değiştirme hakkı tanısa da bu hak katılımcıların çok büyük bir bölümü tarafından kullanılmıyor. Hatta öyle ki; katılımcılar arasında sistemin fonlar üzerinden yürüdüğünü bilmeyen, seçtiği fonun farkında olmayanlar bile var. Tüm bunların farkında olup da fon dağılımını değiştirecek zamanı bulamayan, fonlarını değiştirse de doğru tercihler yapamayan katılımcılar da bulunuyor.

Yüzde 83’ü birikimine hiç dokunmamış

Anadolu Hayat Emeklilik’in kendi portföyündeki 1 milyon katılımcı ve 1,2 milyon sözleşme üzerinde yaptığı değerlendirmeye göre, sisteme girdiği tarihten bu yana fon dağılımını hiç değiştirmeyen sözleşme oranı yüzde 83 seviyelerinde. Son 1 yılda fon dağılımı değiştirilmeyen sözleşme oranı ise yüzde 95. BESteki devlet katkısı yeniden düzenlendi!BES’teki devlet katkısı yeniden düzenlendi!

Yasal mevzuatın kendilerine tanıdığı 6 değişim hakkını da kullananların oranı ise binde 4. Yani BES katılımcıları arasında sözleşmelerindeki fon dağılımını takip eden kendilerine sağlanan hakları sonuna kadar kullanan neredeyse yok gibi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol