kapat ikonu

BES otomatik katılımdan ne zaman çıkabilirim?

BES otomatik katılım 2017 yılının başından itibaren milyonlarca kişinin dahil olduğu bir çeşit bireysel emeklilik sistemidir. Devlet 1 Ocak’tan itibaren 45 yaş altı çalışan tüm vatandaşları bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil ediyor.

Bes otomatik katılım, 45 yaş altında olan tüm özel sektör ve kamu çalışanlarının yer aldığı bir sistemdir. BES bilindiği üzere bireysel emeklilik sistemidir. Bazı bankalar ve sigorta şirketleri bireysel emeklilik sistemi paketleri oluşturarak müşterilere sunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi bugüne kadar insanların isteği doğrultusunda katıldığı bir sistemdi. Kısacası isteyen herkes bir sigorta şirketine veya bankaya başvuruda bulunarak bireysel emeklilik sistemine dahil olabiliyordu. Buna ilaveten devlet bireysel emeklilik sistemine katılan kişilere yüzde 20 oranında destek sağlıyordu.

Fakat 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bireysel emeklilik sistemi yeniden düzenlendi. Bu yeni sisteme göre çalışan kişiler kendi istekleri doğrultusunda değil de otomatik olarak sisteme katılacak. Bu kişilerin BES primleri maaşlarından otomatik olarak kesinti yapılacak. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyen vatandaşların bu eylemini hemen gerçekleştirmesi mümkün değil. En erken BES otomatik katılıma dahil edildikten 2 ay sonra çıkış yapabilirsiniz.

45 yaş altı tüm çalışanlar sisteme katılacak

BES otomatik katılım sürecine yönelik hem kamu hem de özel sektör çalışanlarının sisteme dahil edilmesi için gerekli adımlar atıldı. En çok çalışanı olan işletmeler önce sisteme dahil edilecek. Dolayısıyla tüm çalışanların bireysel emeklilik sistemi kapsamına alınması 2019 yılına kadar sürecek. BES otomatik katılım sürecine katılan kişiler bunu ancak maaşlarında kesinti olunca anlayabilir. Çalışan kişilerin bireysel otomatik sistemine dahil edilmesi işveren tarafından yapılacak. İşçilerin maaşından yüzde 3 kesinti yapılacak. Ayrıca sistemde değişiklik yapılmasına ilişkin karar alma yetkisi Bakanlar Kurulu’nda olacak. Çalışanın talebine göre maaş kesinti tutarı belirlenecek. Dolayısıyla en düşük 53 TL en çok 340 TL kesinti yapılabilecek.

Bireysel emeklilik sisteminden ne zaman çıkabilir

BES otomatik katılım sürecine dahil olan kişilerin bu sistemden hemen çıkması mümkün değil. Sistemde en az 2 ay kalmanız gerekiyor. 2 ayın sonunda sistemden çıkmak istediğinizi belirtebilirsiniz. BES’ten çıktığınız o zamana kadar maaşınızdan yapılan kesintiler size geri ödenecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol