kapat ikonu

BES Kesintileri 1 Temmuzda Başlıyor! Özel Sektör Uyarıldı!

Özel sektör çalışanlarına maaş dönemi öncesinde önemli bir uyarı yapıldı. Bu uyarıya göre 1 Temmuz tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilecekleri açıklandı.

Özel sektör çalışanlarına maaş dönemi öncesinde önemli bir uyarı yapıldı. Bu uyarıya göre 1 Temmuz tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilecekleri açıklandı.
 
Bireysel Emeklilik Sistemi son birkaç senedir en çok tartışılan konular arasında yer alıyordu. Yeni yılla birlikte otomatik katılım sistemine geçilmesine karar verildi. Ancak geçişlerin birden yapılması karışıklıklara ve yoğunluklara neden olacağından dolayı kademeli bir şekilde gerçekleşmesine karar verildi. 45 yaşın altında bulunan çalışan ve sigortası olan herkesin sisteme dahil edilmesine karar verildi. İki aylık süre içerisinde cayma hakkı verilen sisteme önümüzdeki ay özel sektör çalışanlarının dahil edilmesi planlanıyor.
 
Yeni sistemin ülke çapında tasarrufların artırılması ve ekonomiye katkı sağlaması bekleniyor. 100 ile 205 arasında çalışanı bulunan işyerlerinin 1 Temmuz tarihinden itibaren sisteme kayıt olacakları ve girişlerinin gerçekleştirileceği belirtildi. Özel sektör çalışanlarına yapılan uyarılar sonrasında giriş yapacak kişi sayısı ortalama 1.5 milyon olarak belirlendi. Sisteme girişlerin yapılması ile birlikte maaşlardan kesintilerde yapılmaya başlayacak. Kesintiler prime esas kazanç üzerinde yüzde 3 oranında gerçekleştirilecek. Gerekli şartları sağlayan kişilere devlet tarafından yüzde 25 oranında bir destek verilmesi de sağlayacak. Cayma hakkını kullanan vatandaşların ödemiş oldukları kesintiler kendilerine iade edilecek.
 
Sisteme girişlerin ay başında başlaması ile birlikte maaşlardan kesintiler yapılacak. Özel sektör çalışanlarına bu konuda önemli uyarılar yapıldı. Maaşlarında yapılacak kesintileri anlamadan direkt olarak muhasebeye gitmemeleri gerektiği konusunda uyarılar yapıldı. Kesintilerin bireysel emeklilik sistemi için gerçekleştirileceği açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol